Eesti uudised

SUURHAIGLA ALTKÄEMAKSUAFÄÄR: kohus kergendas kahtlusaluse kinnisvara piiranguid (2)

Siim Randla, 7. jaanuar 2021 06:15
Ida-Tallinna Keskhaigla.Foto: Tiina Kõrtsini
Riigikohus tegi kergemaks ASi Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliiniku arstidele väidetavalt altkäemaksu andnud ning selle eest väidetavalt riigihangetel soodustusi saanud osaühingu juhatuse liikme kinnisvarale prokuratuuri taotlusel seatud piiranguid.

Nimelt kahtlustatakse  äriühingu omanikku selles, et ta andis 20. detsembrist 2017 kuni 17. jaanuarini 2020 korduvalt altkäemaksu ASi Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliiniku lülisambakirurgia keskuse juhataja-vanemarstile, vanemarstile ja sekretärile. Kahtlustuse järgi tasuS ta lülisambakirurgia keskuse ürituste ja keskuse arstide hotelliarve eest, samuti sekretäri reisi eest ning ostis viimasele komme, veine jm toitu.

Vastutasuks rikkusid väidetavalt vanemarstid vähemalt alates 24. maist 2016 riigihangete seadust ja ostsid riigihanke menetlust korraldamata operatsioonide lisavahendeid sellelt osaühingult. Samuti eelistasid nad väidetavalt hankemenetluses lülisambakirurgias kasutatavad metallosteosünteesi vahendeid osaühingult.

Detsembris tühistas riigikohus nii Tallinna ringkonnakohtu kui ka Harju maakohtu määruse osas, millega osaühingu juhatuse liikme vara arestiti ja tema kinnisasjadele seati Eesti vabariigi kasuks kohtulikud hüpoteegid tähtajatult. Riigikohus määras, et vaidlustatud kohtumäärustega vara suhtes konfiskeerimise asendamise tagamiseks kohaldatud abinõud kehtivad uut otsustust tegemata kõige kauem tänavu 1. märtsini.

Lahendades kaitsjate Vahur Kivistiku ja Gerly Kask määruskaebust, muutis riigikohus ka senist prokuratuuri ja madalamalseisvate kohtute käsitlust ning nõustus kaitsjatega, et  kogu tehingutest haigla ja osaühingu vahel tekkinud käive ei saa olla kuritegelik tulu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee