Maailm

BLOGI | MÄRUL WASHINGTONIS: Trump ei plaani minna Bideni ametisse vannutamise tseremooniale (150)

Toimetas Greete Kõrvits, Aare Kartau, 8. jaanuar 2021 09:47
Foto: Reuters/Scanpix
USA pealinnas Washingtonis luges kongress meie aja järgi kolmapäeva õhtul üle valijameeste kogu hääli – s.t hääli, mis kinnitavad Joe Bideni saamise uueks presidendiks. Mõned president Trumpi fännid olid niivõrd nördinud ja vihased, et üritasid politseinikest mööda tungida ja kapitooliumihoonet vallutada. Neil õnnestus hoonesse tungida. Vahejuhtumis hukkus neli sissetungijat ja viga sai veel kümneid inimesi.

Ilmselt võib arvata, et Trumpi pooldajatele oli kolmapäeval viimaseks piisaks uudis, et arvatavasti võidavad Georgia senativalimiste teises voorus mõlemad senatikohad demokraatidest kandidaadid. Üks neist, reverend Raphael Warnock on juba meedias ametlikult võitjaks kuulutatud. Selle kohta võib lähemalt lugeda SIIT. Kuid seda leeki hoiab lõõmamas ka president ise, kes keeldub oma novembrikuist kaotust tunnistamast.

Rahvas kogunes ka Georgia osariigi kapitooliumi juurde. Mõned neist kandsid ka relvi. Erinevalt Washingtonist tohib Georgias tulirelvaga avalikus kohas ringi liikuda.

Valitsushoonete evakueerimised

Oklahoma reporter Alex Cameron raporteeris Washingtonist, et politsei evakueeris Cannon House'i, ühe valitsushoone, kuhu tema ja paljud teised reporterid kogunesid. Lahkuda paluti kõigil hoones viibinud isikutel. Esialgu polnud teada põhjus, kuid arvata võib, et nii Cannon House kui ka teised valitsuse hooned tehti tühjaks just vägivallahirmus.

Nii senat kui ka esindajatekoda läksid laiali. CNNi sõnul jagati poliitikutele gaasimaske. Trumpi parteikaaslasest kongresmen Kevin McCarthy säutsus Twitteris, tänades Washingtoni politseid, et nood kongressi liikmeid kaitsevad, ning rõhutas, et meelt tohivad avaldada kõik, ent see peab jääma rahumeelseks. Vihane rahvamass rebis maha piirdeaedu ning rüseles politseiga. Käiku läks pisargaas.

NBC reporteri teatel evakueeriti asepresident Mike Pence oma töökontorist ohutusse kohta. Pence kinnitas nimelt, et tema ei sea Joe Bideni ametisse astumiseks mingeid takistusi, minnes sellega Trumpi soovidega vastuollu. President ise palus Twitteri vahendusel rahval rahulikuks jääda ning avaldas pealinna politseile toetust.

Meeleavaldajatel õnnestuski Kapitooliumi tungida, mõned neist vahistati, ent mitmed jalutasid koridorides ringi, jõudes välja ka istungitesaali. Üks naisterahvas ronis seal kõnepulti ja skandeeris, et Trump võitis valimised. Kapitooliumihoones heljusid ka pisargaasi pilved. Vahejuhtumis sai surma neli sissetungijat. Vigastada sai kümneid inimesi. Umbes veerand kahe paiku (Washingtoni aja järgi) teatasid kohalikud politseivõimud, et Kapitoolium on julgeolekuohtu kujutanud inimestest „puhastatud“ ja Kongressi töö võib jätkuda.

Kolmapäeva pärastlõunast saati on ameeriklased televiisorite ja muude ekraanide ees toimuvat jälginud. Olukord kogu riigis on ärev.

09:26
Keit Paju

Trumpil enam Twitterisse asja pole, kuna Twitter sulges jäädavalt tema konto. Platvorm põhjendas, et see tulenes riskist, et Trump jätkab seal vägivalla õhutamist. 

Loe lähemalt SIIT.

21:01
Greete Kõrvits

Kolmapäevane märul polnud siiski esimene kord ajaloos, mil Kapitooliumihoones paugutatakse või maja tõsise rünnaku alla satub. Loe väärika ehitise ajaloost lähemalt SIIT.

19:13
Greete Kõrvits

Kes on Ämblikmees, kes Spioon, kes aga suisa Boss? Interneti naljameistrid on asunud Kapitooliumis möllanute kallal hoolega aasima. Õhtulehtki tegi neist väikese kokkuvõtte, mida saad lugeda SIIT.

18:46

Trump teatas, et ta ei kavatse minna 20. jaanuaril Bideni ametisse vannutamise tseremooniale. 

11:52

Lisaks Facebookile ja Instagrammile sulges ka Twitch Donald Trumpi konto. Loe SIIT. 

11:51

USA esindajatekoja esimees Nancy Pelosi nõudis president Donald Trumpi võimalikult kiiresti võimult kõrvaldamist. 

09:53

Ühtlasi lubati Trump Twitterisse tagasi. 

09:46

Trump näitab üles temale ebaiseloomulikku taltumist ja lubab, et võimu üleandmine toimub korrapäraselt. Bideni võidu kinnitamine „tähistab presidendiajaloo parima esimese ametiaja lõppu“ seisab tema pöördumises. Ta lubab, et ei kao areenilt.

"Kõikide ameeriklastega sarnaselt olen nördinud vägivalla, seadusetuse ja kaose pärast. USA on seaduse ja korra riik. Kapitooliumisse tunginud meeleavaldajad on häbistanud Ameerika demokraatiat," ütles Trump.

09:41

Kapitooliumi märulis vigastada saanud politseinik suri haiglas

Politseinik oli Kapitooliumis valves, kui ta sai protestijatega „füüsiliselt suheldes“ vigastada.

00:14
22:00
Greete Kõrvits

Kapitooliumi politseiülem Steven A. Sund kaitseb oma alluvaid kriitika vastu, sõnades, et neid rünnati metalltorude ja muude esemetega.

21:35
Greete Kõrvits

Joe Biden andis teada, et uueks justiitsministriks tema valitsuskabinetis saab Merrick Garland, kes oma kõnes samuti kolmapäevaõhtuseid sündmusi kommenteeris. "Õigusriigi olemus peitub selles, et sarnaseid juhtumeid käsitletakse sarnaselt. Ei ole nii, et demokraatidele kehtib üks reegel, vabariiklastele teine, sõpradele üks ja vastastele teine, üks reegel võimsatele ja teine nõrkadele, üks reegel rikastele ja teine vaestele. Või et on erinevad reeglid, mis sõltuvad rassist või päritolust."

Peagi justiitsministriks saav Merrick Garland. (AFP/Scanpix)

18:26

Uudisteagenrtuur Reuters lükkab ümber teooria, mis väidab, et  värvikas mees, kes piltidele jäi sarvede ja loomanahkadest mütsiga, oleks BLM (Mustad Elud Loevad) või Antifa  provokaator. Tegelikult on tegemist Trumpi tulihingelise toetajaga. 

18:07

Facebooki looja Mark Zuckerberg teatas, et vähemalt kaks järgmist nädalat ei saa Donald Trump Facebookis ja Instagramis postitada.

16:57

„Tõestusmaterjali, et USA valimistel on rikutud erinevaid reegleid ja hääletanute hulgas on ka kodusõja ajal sündinud inimesi, on kuhjade viisi. Küsimus on, kas võltsingute maht on olnud suurem, kui ta on keskmistel valimistel ja kas see on mõjutanud tulemust? Lõplik tõde on alles uurimisel,” leiab rahandusminister Martin Helme. 
Loe rohkem SIIT. 

16:44

Seni on USA poliitika ekspert Andreas Kaju arvanud, et Trumpi ajastu on kaasa toonud ägedaid emotsioone, aga poliitikatulemuste mõttes ei midagi erilist. Nüüd ütleb ta, et seda ei saa enam väita – eilne öö muudab pilti. Loe rohkem SIIT.

16:10

Riigikogus Donald Trumpi toetusrühma algatanud rahvasaadik Peeter Ernits (EKRE) arvab, et Trump pole Kapitooliumi kaoses süüdi ja iga inimene vastutab oma tegude eest ise. „Need meetodid, kuidas inimesed oma rahulolematust väljendavad, ei pruugi olla kõige tsiviliseeritumad, aga selles, mis toimub, ei ole süüdi Trump.“

16:00

Esimese ohvri Ashli Babbitti kohta on avaldatud uusi üksikasju. Teatavasti oli tegu sõjaveteraniga, kes tegutses 14 aastat USA õhuvägedes ja viibis selle aja jooksul välislähetustel muuhulgas ka Iraagis ja Afganistanis. San Diegos elav naine saabus pealinna koos abikaasaga.

Teadaolevalt oli Babbitt president Trumpi tulihingeline toetaja ja ta uskus mitmeid paremäärmuslikke vandenõuteooriaid. „Mitte miski ei peata meid ... nad võivad üritada, üritada ja üritada, ent torm on saabunud ja see laskub DC kohale vähem kui 24 tunni jooksul,“ teatas naine saatuslikule protestile eelneval päeval. Ülejäänud kolme hukkunu kohta pole endiselt täpsemaid detaile jagatud.

15:43

USA parlamendihoone sisemus paistab tõesti üsna nukker...

15:36

President Donald Trumpi 12tunnine Twitteri-keeld sai läbi! Ta pidi kustutama kolm postitust, mis läksid vastuollu ettevõtte reeglitega. Praeguse seisuga pole ta sotsiaalmeediasse täna veel midagi kirjutanud, ent Idarannikul on alles hommik. Tõenäoliselt võib Trumpilt oodata peagi mõnda mahlast säutsu (milles ta vihjab ilmselt taas valimispettusesele).

15:27

Värske YouGov uuringu kohaselt peab enamus ameeriklasi (62%) Kapitooliumihoonele korraldatud rünnakut ohuks demokraatiale. 1397 osalejaga küsitlusest ilmnes aga suur erinevus eri parteisid toetavate ameeriklaste vahel. Paljud uuringud näitavad, et USA poliitika polariseerumine on viimastel aastatel märgatavalt kasvanud.

Pealinnas toimunud märulit pidas demokraatiale ohtlikuks 93% demokraatidest, 55% sõltumatutest ja 27% vabariiklastest. Trumpi fännide tegevust Kapitooliumis soosisid lausa 45% vabariiklastest vastanutest – kindlalt oli sellele vastu 43%. Kogu uuringut võib analüüsida SIIT.

14:51

„Inimesed, kes on viidud äärmuseni, teevad äärmuslikke asju. Kui plahvatusohtlikusse segusse visata üks tikk, siis see ka plahvatab,“ ütleb USA poliitika vaatleja Lauri Tankler, kuid möönab, et eilne plahvatus oli siiski küllaltki kontrollitud.

14:38

Donald Trumpile ustav advokaat Rudy Giuliani postitus sotsiaalmeedias oli väga sarnane presidendi eelnevale avaldusele. „Meie eesmärk on saavutada aus hääletus ja lõpetada valimispettus – enne, kui see saab õigustatud ja meedia poolt kaitstud demokraatliku partei alaliseks taktikaks,“ mainis Giuliani ja lisas, et vägivald on hukkamõistetud ja ebaefektiivne.

14:30

Venemaa president Vladimir Putin pole seni USAs toimunud kaose suhtes seisukohta võtnud. Idanaabrite välisministeerium aga teatas, et rahutused näitavad, et Ameerika valimissüsteem on arhailine ja võimaldab rikkumisi. „Me soovime, et sõbralik Ameerika rahvas elaks selle dramaatilise hetke ajaloos väärikalt üle,“ märkis Vene välisministeerium.

14:05

Rünnaku ajal Kapitooliumis viibinud kolumnist Jamie Stiehm oli juhtunust äärmiselt ehmunud – hirmujudinaid tundis ta veel ka mitu tundi pärast olukorra lahenemist.

„Kuulsin lasku. Nägime, et meie saalis toimub vastasseis. Viis püstolitega meest valvasid ust. See oli hirmutav vaatepilt. Mehed vaatasid läbi purunenud klaasi ja tundus, et nad on valmis iga hetk tulistama. Paljud meie seast on karastunud ajakirjanikud – ka mina olen kajastanud Baltimore'i vägivallajuhtumeid – ent see siin oli väga ettearvamatu,“ kirjeldas Stiehm juhtunut. Tema hinnangul polnud politseinikud koordineeritud ega teadnud täpselt, mida teha. See tekitas naise sõnul sündmuskohal paanikat.

Stiehm kirjeldas ilmselt seda olukorda. (AP/Scanpix)
13:45

Vaid 11 päeva Trumpi administratsiooni ajal Valge Maja kommunikatsioonijuhina tegutsenud Anthony Scaramucci nimetas eileõhtuseid sündmusi „Ameerika jaoks kurvaks päevaks“, ent tema arvates oli tegu „etteaimatava tragöödiaga“. 2017. aastal Valgest Majast minema löödud Scaramucci lisas, et Donald Trump on kujunenud ameeriklasi ühendavaks kujuks, ent ühinetakse tema vastu. 

13:02

Üheks värvikamaks sissetungijaks osutus 33aastane Jake A., keda on ka varem Trumpi toetajate meeleavaldustel nähtud. 

Kummalise kostüümiga Jake tormas kolmapäeva õhtul Senati saali ja karjus „Freedom!“ – nagu Mel Gibsoni tegelaskuju filmis „Braveheart“. (AFP/Scanpix)
Jake A ehk Yellowstone'i hunt jäi novembris kaamerate ette QAnoni toetusplakatiga. (AFP/Scanpix)
12:51

Kapitooliumi „piiramisel“ osalesid teadaolevalt erinevate paremäärmuslike rühmituste liikmed. BBC väitel tegutsesid seal näiteks Proud Boysi ja „Stop the Steal“ liikumiste järgijad. Samuti osalesid rünnakus QAnoni vandenõuteooriat uskuvad ameeriklased. Kummalise teooria kohaselt on Trump väljavalitu, kes peab võitlema saatanakummardajatest pedofiilidega. QAnoni kohta loe põhjalikumalt SIIT. Rahutusi organiseeriti teadaolevalt internetis ning meeleavaldus pidi kestma Kapitooliumi ees mitu nädalat.

12:28

„Trumpi käitumine õhutab vaenu, viha ja vägivalda. Inimesed on seetõttu surma saanud. Ta on julm inimene,“ sõnas Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Matthew Crandall Õhtulehele. Mida Crandall veel USAs toimunud sündmustest arvab, loe SIIT.

12:18

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul tekitas USAs toimunu temas viha ja kurbust. Ta avaldas lootust, et Bideni võidu kinnitamine aitab avada Ameerika Ühendriigide demokraatias kahe nädala pärast uue lehekülje.

11:54

NBA korvpalliklubi Philadelphia 76ersi peatreener Doc Rivers püstitas küsimuse, mis oleks juhtunud siis, kui Kapitooliumisse tunginuks mustanahalised. Loe kossutreeneri arvamust SIIT.

11:34

Kuna Twitter andis Donald Trumpile platvormi kasutamisest väikese puhkuse, pidi presidendi avalduse sotsiaalmeediasse postitama Valge Maja personaliülema asetäitja Dan Scavino.

11:23

Tunnustust väärivad ka sissetungi ajal valijameeste hääled ohutusse kohta toimetanud senati abid. Äkki olidki just need olulised sedelid mõne rüüstaja sihtmärgiks?

11:17

Kongress kinnitas ametlikult presidendiks Joe Bideni ja asepresidendiks Kamala Harrise. Donald Trump teatas sellele järgnenud avalduses, et ehkki ta pole tulemusega täielikult nõus, toimub 20. jaanuaril korrapärane üleminek. Oma ametiaega nimetas ta siiski ajaloo parimaks. Loe pikemalt SIIT.

10:43

Ja kinnitati ka Lääne-Virginia, Wisconsini ja Wyomingi tulemused. Nüüd on sellega ühel pool – Biden võitis USA presidendivalimised tulemusega 306-232. Juba mitu kuud teada olnud tulemus sai viimaks Kongressi ametliku kinnituse. 

10:38

Lavale pääses taas asepresident Pence, kes kinnitas viimaks Pennsylvania valimistulemuse. Kongressi mõlemad kojad otsustasid vaidlustamise kindlalt tagasi lükata. Protestideta kinnitati ka Rhode Islandi, Lõuna-Carolina, Lõuna-Dakota, Tennessee, Texase, Utah', Vermonti, Virginia ja Washingtoni tulemused.

10:28

10:08

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell mainis, et eri osariikide hääletustulemusi ilmselt enam ei vaidlustata. Trumpi pooldajate püüded seda teha ebaõnnestusid võtmeosariikide Georgia, Nevada, Michigani, Arizona ja Pennsylvania suhtes. Mässu kohta mainis vabariiklane kõnepuldis, et Senat ei allu survele ega vägivallale.

Ehkki McConnell nõustus novembris Trumpiga, et valimised on üks suur pettus, tõdes ta kolmapäeval, et igasugused püüded valimistulemusi ümber pöörata oleks Ameerika demokraatiat kahjustav. „Valijad, kohtud ja osariigid on kõik rääkinud... Need valimised polnudki tegelikult ebaharilikult tasavägised,“ sõnas McConnell ja lisas, et aastatel 1976, 2000 ja 2004 toimunud valimistel võideti veelgi napimalt. 

09:47

Teadaolevalt oleks Esindatekojas peaaegu läinud ka korralikuks kähmluseks. Kaks rahvasaadikut – vabariiklane Andy Harris ja demokraat Colin Allred –karjusid üle saali teineteise peale ja käskisid vastasel istuda. Selle asemel tõusid mõlemad püsti ja said vahekäigus kokku. Olukord oli muutumas füüsiliseks, ent kaassaadikutel ja saalis viibinud korrakaitsjal õnnestus Harris ja Allred peatada ja situatsioon lahtus üsna kiirelt. Sellele vaatamata on pinged õhus.

09:39

Endise vabariiklasest kongresmeni Charlie Denti hinnangul sooritas Trump riigi vastu „surmava kuriteo“. Ta väljendas vastikustunnet Kapitooliumisse tunginud mässajate suhtes ja kritiseeris Trumpi retoorikat, mis aitas rahutusi elavdada. Kompleksis lehvitatud Konföderatsiooni lippe pidas Dent lausa „rüvetuseks“. „Kuidas sai küll see juhtuda?“ mõtiskles öösel toimunut meenutanud endine vabariiklasest rahvasaadik.

09:27

Mõned fotod sissetungi värvikamatest tegelastest.

09:08

Kapitooliumi politsei teatas, et siseriiklikku ohtu kujutanud intsident on kõrvaldatud ja tavapärane töö kompleksis võib jätkuda. Peagi pärast teadet saatis Senat Esindajatekojale sõnumi, et ühist istungit ollakse valmis jätkama.

08:59

Valge Maja riikliku julgeoleku abinõunik Matt Pottinger astus ametist tagasi. Teadaolevalt oli põhjuseks Trumpi vastuoluline reageering hullunud rahvamassile. Pottinger mainis, et otsuse puhul polnud vaja pikka mõtlemist. Lahkuda soovivad väidetavalt ka mitu teist Trumpi nõunikku, nende seas riikliku julgeoleku nõunik Robert O'Brien ja personaliülema abi Chris Liddell.

08:52

Kapitooliumis hukkunud nelja inimese kohta on täpsemalt teada see, et hukkus kaks naist ja kaks meest. Esimene ohver (naine) oli osa grupist, mis üritas tungida Esindajatekoja saali, kui istung veel käis. Neid takistasid erariietes korrakaitsjad, kellest üks kõnealust naist tulistas. Ta viidi haiglasse, kus ta suri. Ülejäänud kolme hukkunu (üks täiseas naine ja kaks meest) kohta on infot vähe. Nende surma põhjust pole avaldatud – teatatud on vaid seda, et tegu oli „meditsiinilise hädaolukorraga“.

Viga said ka vähemalt 14 politseinikku – neist kaks viidi haiglasse. Ühe vigastatu seisund on tõsine – ta tõmmati teadaolevalt märatseva rahva sekka ja sai seal tabamusi näkku. 

08:41

Asepresident Mike Pence'iga vestelnud vabariiklasest Oklahoma senaator Jim Inhofe sõnul pole asepresident olukorraga sugugi rahul. Inhofe väitel on Pence „äärmiselt pahane“, et president Trump teda kritiseeris.

08:36

Senat lükkab järjest tagasi Trumpi leeri poolt erinevate osariikide kohta esitatud süüdistusi, milles seatakse kahtluse alla Bideni võit. Küsimus läks tuliseks Pennsylvania suhtes, kus Senat lükkas selle tagasi 92-7 hääletustulemusega. Seitse Pennsylvania valimistulemust vaidlustanud senaatorit olid järgmised:

06:41

Washingtoni politsei teatel suri Kapitooliumi rünnakus neli inimest. Kokku on arreteeritud 52 inimest, neist 47 komandanditunni reegli rikkumise pärast, vahendab BBC.

05:04
Greete Kõrvits

Esindajatekoja õiguskomisjon esitas Mike Pence'ile ja valitsuskabinetile ettepaneku kasutada põhiseaduse 25. parandust (vt allpool).

04:59
Greete Kõrvits

Ääretult emotsionaalne ja žestikuleeriv Lindsey Graham (vabariiklasest senaator) räägib oma kõnes, et "aitab küll" ja "ärgu minuga arvestagu". Pikka aega Trumpi pooldanud Grahamil on silmnähtavalt kõrini. "Joe Biden ja Kamala Harris on seaduslikult valitud. 20. jaanuaril saavad neist president ja asepresident!" karjub Graham.

04:30
Greete Kõrvits

CNNile teadaolevalt kogunes mitu Trumpi valitsuse liiget kolmapäeva õhtul arutama eelmainitud 25. paranduse võimalusi. Kuuldavasti ei luba president asepresident Pence'i personaliülemal Valge Maja läänetiiba tulla. Kriitikute sõnul algas sissetung just Trumpi enda kolmapäevasest sõnavõtust, millega ta Kapitooliumimäele tulnud rahvast kostitas. Seda seisukohta esindas eriti teravalt vabariiklasest senaator ja endine presidendikandidaat Mitt Romney, kes peab praegu senati saalis kõnet ning süüdistas Trumpi otseselt Kapitooliumis toimunud kaoses.

04:19
Greete Kõrvits

Mitu vabariiklasest poliitikut tunnistas CNNile, et peavad vajalikuks president Trump kas ametist eemaldada või toetaksid põhiseaduse 25. parandust ehk presidendi kuulutamist ametis ebapädevaks ning tema asendamist asepresident Mike Pence'iga. Sellise sammu peab aga Pence ise tegema ning leidma piisavalt toetust nii Valgest Majast kui Kongressi mõlemast kojast. (vt allpool) Kui see samm tundub pealtnäha viimasel hetkel tulevat, siis on oluline märkida, et see võib takistada Trumpil 2024. aastal uuesti kandideerimast. Ilmselt peavadki need poliitikud silmas tulevikku.

04:06
Greete Kõrvits

Kongress jätkab valijameeste kogu häälte lugemist. Enne seda pidas kõne esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi, kes hoiatas samuti, et sissetungijaid ootavad karistused.

03:22
Greete Kõrvits

President George W. Bush: selliselt vaieldakse valimistulemuste üle banaanivabariikides. 

03:16
Greete Kõrvits

Järgnevad senati enamuse liidri (vabariiklane Mitch McConnell) ja vähemuse liidri (demokraat Chuck Schumer) sõnavõtud. McConnell kinnitas, et Kongress kinnitab ära valimiste võitja ning Schumer nõudis vandaalitsejatele karistust.

03:12
Greete Kõrvits

"Hakkame uuesti tööle," lõpetas Mike Pence oma lühikese sõnavõtu. Järgnes tuline aplaus.

Mike Pence Kongressi ees: "Hakkame uuesti tööle!" (Zuma Press/Scanpix)
03:10
Greete Kõrvits

Asepresident Mike Pence astus senati saalis kõnepulti ning mõistis vandaalitsemise hukka. "Te ei võitnud. Vägivald ei võida iialgi. Vabadus võidab. See on endiselt rahva hoone," teatas ta.

03:06
Greete Kõrvits

President Barack Obama pöördumine seoses Washingtonis toimunuga. 

02:12
Greete Kõrvits

President Trumpi Twitteri-konto on 12 tunniks lukku pandud. Tema konto on nähtav, kuid kasutada ta seda ei saa.

02:11
Greete Kõrvits

Nüüd, mil Kapitoolium on mässajatest puhtaks tehtud, koguneb USA kongress NBC Newsi teatel hilisõhtul uuesti.

01:59
Greete Kõrvits

Ka peaminister Jüri Ratas ütles sõna sekka, avaldades lootust, et Ameerika demokraatia on piisavalt tugev, et tänase õhtu sündmused üle elada.

01:57
Hindrek Pärg

Sotsiaalmeediahiiud, keda on kõvasti kritiseeritud viimase nelja aasta jooksul, on täna väga konkreetsed ja karmid eemaldades Trumpi säutse ja postitusi. 

01:57
Greete Kõrvits

Twitter kustutas allpool mainitud president Trumpi säutsu ära. Kuvatõmmis sellest on siin: 

01:55
Hindrek Pärg

Valge Maja reporteri April Ryani sõnul on Kongressi liidrid salajases asukohas ja keskenduvad USA põhiseaduse 25 parandusele. Selle kohaselt asub riiki juhtima asepresident, kui president eemaldatakse ametist, sureb, astub tagasi või ei ole enam suuteline täita talle antud kohustusi.

Mis selleks vaja? Antud olukorras on ainus võimalus, et asepresident Mike Pence koos vähemalt 13 Trumpi kabinetiliikmega 24st (kabinetiliikmed on ministrid ja teised väga kõrged ametnikud) esitab avalduse Esindajatekojale ja Senatile, et Trump pole suuteline riiki juhtima. Selle peab heaks kiitma ka kaks kolmandiku nii ülem- kui ka alamkojast. 

01:40
Hindrek Pärg

USA-s on osariik nimega Georgia, samuti on inglise keeles Gruusia riigi nimi Georgia. Ühel protestijal oli täna Kapitooliumisse kaasa võetud Trumpi lipp ning Gruusia lipp, mitte Ameerika osariigi Georgia lipp. Järeldused tehke ise... 

01:32
Greete Kõrvits

Elizabeth on väga pettunud, et tal ei õnnestunud Kapitooliumisse tungida. Oma nime, elukohta ja kavatsusi poleks ta siiski pidanud jagama... 

01:12
Greete Kõrvits

President Trump leiab Kapitooliumisse tunginud rahvale õigustusi, korrates taas valet, et võitis valimised suurelt ning leides, et sellest ilmajätmine ajas rahvamassi (keda ta nimetab suurteks patriootideks) marru. "Minge armastuses ja rahus koju" soovitab ta. "Jätke see päev igaveseks meelde!"

01:06
Hindrek Pärg

Mida neli aastat teevad - esimene pilt on Trumpi ametisse astumise tseremooniast, teine 6. jaanuarist, 2021. 

01:03
Greete Kõrvits

CNNi reporteri sõnul valitseb salastatud asukohas, kus senaatorid end varjavad, "okei" meeleolu. Paljud inimesed palvetavad.

01:02
Hindrek Pärg

Facebook eemaldas Donald Trumpi video, milles innustas Kapitooliumis viibivaid inimesi koju minema. Facebooki töötaja sõnul on tegu hädaolukorraga ning nad rakendavad hädaolukorrameetmeid. "Eemaldasime, sest meie meelest see suurendab vägivallatsemist, mitte vähenda seda," seletab sotsiaalmeediahiiu töötaja. 

Video algas Trumpi sõnadega, et demokraadid varastasid valimised ning tegelikult võitis tema 6. novembri presidendivalimised suure eduga. Lahkuv president on seda väitnud viimased kaks kuud, ent pole esitanud ühtegi tõendit. Presidendi meeskond on esitanud ligi 50 hagi, ent ta on peaaegu kõik kaotanud või kohus pole isegi hakanud hagisid arutama. 

01:00
Greete Kõrvits

Nüüd algas Washingtonis liikumiskeeld, mis kestab 12 tundi.

00:58
Greete Kõrvits

Presidendi nõuandjad utsitavad riigipead väidetavalt välja tulema ja mitte Twitteris, vaid otse oma toetajate poole pöörduma ning lisaks ka möönma (vastupidiselt Trumpi Twitteri videole), et ta kaotas valimised.

00:52
Hindrek Pärg

Kapitooliumis tulistatud naine suri, teatab NBC News.

00:45
Greete Kõrvits

Ka Kapitooliumimäe muruplats on NBC Newsi hinnangul rahvast tühjaks tehtud, tasapisi inimesed lahkuvad, veerand tunni pärast algab linnas liikumiskeeld.

00:42
Hindrek Pärg

Kapitooliumi hoone olevat mässajatest tühi ja nüüd turvaline! 

00:39

Selline vaatepilt avaneb praegu, kui vaadata Kapitooliumi treppide eest. Hinnanguliselt on järel umbes 100 mässajat. 

00:30

ABC teatel mõtlevad mitmed Valge Maja ametnikud tagasiastumisele tänaste sündmuste valguses

00:14
Hindrek Pärg

Tuleb välja, et asepresident Mike Pence aktiveeris rahvuskaardi, mitte Donald Trump. Sisuliselt saab seda tõlgendada ka, et Pence "sõitis üle" president Trumpist. 

00:14
Greete Kõrvits

Joe Biden: Ameerika on palju parem kui see, mida täna näeme. 

00:02
Hindrek Pärg

Telepiltidest nähtub, et märupolitsei ajab mässajaid Kapitooliumi treppidelt minema. Väga rahulikult, politseinikud hoiavad isegi protestijate käest kinni. Samuti teatab Associated Press, et Kapitooliumi lähedalt leiti veel üks lõhkeseadeldis, aga see on juba kahjutuks tehtud

 

23:58
Greete Kõrvits

Kongresmen Ilhan Omar ähvardab Trumpi vastu veel presidendi viimastel ametisoleku päevadel ametist eemaldamise protsessi algatada. 

23:57
Hindrek Pärg

Kapitooliumi vastas on olemas ka silmus...

23:53
Greete Kõrvits

Washingtoni politseišeff hoiatab, et kõiki pealinlasi, kes pärast kella kuut õhtul tänavatel liiguvad ning kellel selleks mõjuvat põhjust (tööle või töölt koju minek) pole, võib oodata vahi alla võtmine.

23:48
Greete Kõrvits

Washingtoni linnapea Muriel Bowser kinnitas, et kella kuuest (Eesti aja järgi kella 1st öösel) algab Washingtonis komandanditund.

23:41
Hindrek Pärg

Demokraadist kongressiliige Cori Bush on kirjutanud valmis resolutsiooni, mille kohaselt visataks Kongressist välja kõik vabariiklased, kes on murdnud ametivannet, aidates kaasa siseterrorismile, kui üritasid valimistulemusi ümber lükata.

23:39
Hindrek Pärg

CNN-i Valge Maja reporteri Jim Acosta sõnul on ta ühenduses Valgele Majale lähedal oleva allikaga, kes on ühenduses Kapitooliumi sees olevate protestijatega. Nende eesmärk olevat püsida Kapitooliumi sees terve öö.

23:36
Hindrek Pärg

Eesti välisminister Urmas Reinsalu võtab ka sõna: "Väga murettekitavad stseenid Washingtonist. Mul on täielik kindlust seadusnormidesse ja demokraatilisse protsessi." 

23:29
Greete Kõrvits

Oma pöördumises nimetab Trump "teisi" halbadeks ja kurjadeks, viidates justkui käitutaks "teistega" paremini. Võimalik, et see on looritatud hoiatus sellest, et marodööre võib hiljem tabada kriminaalkaristus. Tema sõnum märatsejatele on: "Me armastame teid, olete väga erilised." Ta kordab kaks korda, et tema toetajad peavad rahumeelselt koju minema.

23:27
Greete Kõrvits

President Trumpi pöördumine. Alustab ta ikkagi sellega, et ei suuda ta jätta mainimata oma teooriat, et valimised "varastati". Et "kõik teavad seda". Retoorika, mis tema toetajad Kapitooliumimäele viis. Siiski palub ta märatsemine lõpetada ja koju minna. "Me ei taha, et keegi haiget saaks."

23:26
Hindrek Pärg

FBI on jõudnud Kapitooliumi

23:20
Hindrek Pärg

Sellised gaasimaskid anti Kongressis viibinud poliitikutele, reporteritele ja töötajatele

23:20
Hindrek Pärg

Tundub, et olukord Kapitooliumi sees on rahunemas. Rahvuskaart mobiliseeriti ning nagu üks Kongressi liige ütles Politico reporterile, siis lõpetatakse see s*** ära, kui Kapitooliumi politsei on andnud selleks loa. 

23:18
Greete Kõrvits

Vahepeal tuli ka uudis Georgiast: mõlemad senaatorikohad on kinnitatud ja võitjateks on demokraadid Jon Ossoff ja Raphael Warnock.

23:10
Greete Kõrvits

Biden kutsub Trumpi kohemaid tele-eetris omapoolset pöördumist korraldama ning rünnaku lõpetamist nõudma.

23:09
Greete Kõrvits

Biden ütles, et rünnak Kapitooliumile ei esinda Ameerika rahvast. See pole tema sõnul mitte vastuseis, vaid kaos.

23:07
Greete Kõrvits

Joe Bideni sõnavõtt otse-eetris: 

23:03
Hindrek Pärg

Mõned politseinikud teevad rõõmsasti selfie'sid protestijatega

23:02
Greete Kõrvits

Kapitooliumimäel (mitte hoones sees) on leitud vähemalt üks lõhkeseadeldis, vahendab linna politsei.

23:01
Hindrek Pärg

Vabariiklaste peakontori eest leiti lõhkekeha, mis tehti kahjutuks. Demokraatide peakontor evakueeriti.

23:01
Greete Kõrvits

NBC Newsi andmeil võib paari tunni pärast Washingtonis kehtima hakata komandanditund.

22:59
Greete Kõrvits

Peagi saabub Washingtoni korda majja looma Rahvuskaart.

22:57
Greete Kõrvits

Rääkides peatsetest karistustest: mitte just kõige targem mõte sellel härrasmehel!

22:48
Greete Kõrvits

Olgu ka vahepeal mainitud, et kui kõik lõpuks rahuneb, ootavad sissetungijaid tõsised kriminaalsüüdistused. Tegelased, kes uhkelt poliitikute tööruumides poseerivad ja muid tükke teevad, ilmselt aga adrenaliinitulvas selle peale ei mõtle.

22:46
Hindrek Pärg

Ärev video varasemast esindajatekoja seest, kui protestijad üritasid sisse murda, mis ka neil õnnestus

22:44
Hindrek Pärg

Trumpi toetaja USA esindajatekoda liidri, demokraat Nancy Pelosi kabinetis

22:43
Hindrek Pärg

Asepresident Mike Pence säutsub: "Vägivald ja hävitustöö USA Kapitooliumis Peab Lõppema ja see Peab Lõppema Nüüd. Kõik peavad austama korrakaitsjaid ja hoonest koheselt lahkuma. 

Rahulikult protesteerimine on iga ameeriklase õigus, aga sellist rünnakut Kapitooliumisse ei tolereerita ja kõik osalised võetakse täielikult kohtulikult vastutuse alla." 

Arvestades ka telepilte hoone seest ning paljudel protesteerijatel pole maski ees, pole vähemalt nonde inimeste tuvastamine keeruline.  

22:37
Greete Kõrvits

Naisterahvas, kes rüsinas pihta sai. HOIATUS: SEE VIDEO EI SOBI VAATAMISEKS NÕRGANÄRVILISTELE.

22:33
Greete Kõrvits

Mõni võtab seda nimetada lausa riigipöördekatseks.

22:31
Greete Kõrvits

NBC News teatab, et vähemalt üks sissetungija on viga saanud, nähtavasti politseiniku kuuli läbi.

22:29
Hindrek Pärg

Vaatepilt, mida keegi poleks osanud ette näha ka halvimas vaimupildis

22:29
Greete Kõrvits

Üks mees loeb parasjagu esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi töömeile. Pelosi ja teised poliitikud pidid nii kiiresti evakueeruma, et ei jõudnud nähtavasti välja logida ega lülitada.

22:27
Hindrek Pärg

Väidetavalt on üks naine "kriitilises konditsioonis" pärast kuulitabamust rindu. 

22:25
Hindrek Pärgpi

20 minutit tagasi oli Kapitooliumis selline vaatepilt - osad seadust murdnud ja hoonesse sisse murdnud protestijad lamavad põrandal, nende kohal seisavad automaatrelvadega politseinikud

22:24
Greete Kõrvits
SISSETUNGIJA: Senatisaali viivatel treppidel lehvitab presidendi toetaja Trumpi lippu. (AFP/Scanpix)
22:22
Greete Kõrvits

Samal ajal, kui rahvas kapitooliumi vallutas, säutsus Trump oma asepresidendi kohta (kirjapilt muutmata): „Mike Pence'il polnud julgust teha seda, mis vaja, et kaitsta meie Riiki ja Põhiseadust, et anda osariikidele võimalus kinnitada korrigeeritud fakte, mitte neid, mis on valed ja ebatäpsed, mida meil algul paluti kinnitada. USA nõuab tõde!“

22:20
Greete Kõrvits
VAHISTATUD: Washingtoni politseinik valvab Kapitooliumi tunginud meeleavaldajat. (Reuters/Scanpix)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee