Poliitika

Kaja Kallas: selgus, et põhiseaduskomisjoni esimees ei pea põhiseadust mitte millekski (54)

Toimetas Annika Erg, 6. jaanuar 2021 19:38
Kaja KallasFoto: Merilin Ulm
Põhiseaduskomisjon, milles on koalitsiooni enamus, otsustas abielureferendumi muudatusettepanekute tegijatele oma kõigi ettepanekute tutvustamiseks anda vaid loetud minutid. Reformierakonna juht Kaja Kallas peab otsust põhiseadusevastaseks.

Anti Poolametsa juhitud komisjon otsustas anda igale muudatusettepaneku esitanud saadikule selgitusteks aega viis minutit, üle saja ettepaneku esitanud saadikule antakse aega seitse minutit ning Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon saab oma 5800 muudatusettepaneku tutvustuseks aega 15 minutit.

Samal teemal

„Kui eelmisel põhiseaduskomisjoni istungil oli lootus, et Keskerakond ja Isamaa ei lase EKRE tahtmise läbi surumiseks räigelt seadust rikkuda, siis tänase komisjoni istungi järel tundub, et see lootus on kustunud. Ilmselt on toimunud jälle mingi suurem vorstide vahetus,“ sõnas Kallas.

„Mis siis juhtus? Selgus, et põhiseaduskomisjoni esimees Poolamets ei pea põhiseadust ega ka riigikogu kodu- ja töökorra seadust mitte millekski. Kuigi seadus näeb ette kohustuse kuulata ära muudatusettepaneku esitaja, kes oma ettepanekut tutvustab, siis komisjoni esimees pani ette piirata seda esitlemise aega viie minutiga saadiku kohta,“ ütles Kallas.

Kallase sõnul ei näe seadus ette saadikute ajalist piiramist komisjonis ja komisjon on riigikogus ainuke koht, kus saab pikalt ja põhjalikult teemade üle arutada, sest suures saalis on aeg piiratud. Lisaks ei olnud komisjoni esimehel vastust sellele, kuidas tagatakse riigikogu liikmete võrdne kohtlemine, kui sama palju saavad aega nii ühe kui sada ettepanekut esitanud riigikogu liige.

„Seadus ütleb, et iga ettepanekut peab saama tutvustada. Viie minutiga saab tutvustada heal juhul ühte,“ rõhutas Kallas. 

Kallase arvates on see otsus samm tasalülitamise suunas, kus riigikogu saadikutelt võetakse õigus oma ettepanekuid tutvustada ja teiste ettepanekute kohta küsida ja nende üle arutada. 

„Ettepanekuid saab alati maha hääletada enamuse otsusega, aga see, et isegi arutada tohib ainult küsimuse üle, mida EKRE õigeks peab, on uus olukord. Saan aru, et EKRE seda soovib, aga miks Keskerakond ja Isamaa sellega nõus on, jääb mulle arusaamatuks,“ nentis Kallas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee