Maailm

KÜSITAV OTSUS: Leedu katoliku kirik taastab pandeemia kiuste jumalateenistused (3)

Toimetas Aare Kartau, 6. jaanuar 2021 13:50
Leedu Palūšė kiriku külastaja.Foto: AP/Scanpix
Leedu katoliku kirik korraldab alates järgmisest nädalast taas jumalateenistusi, ehkki avalikud üritused on riigis kehtivate koroonareeglite kohaselt keelatud, teatab LRT. Ööpäevaga tuvastati Leedus 2717 uut koroonajuhtumit ja 27 -surma.

Leedu piiskoppide konverentsi teatel jõuti heakskiitva otsuseni, sest inimesed on jumalateenistuste taastamist küsinud ja nõudnud. „Ma arvan, et inimesed vajavad vaimsust, nad janunevad selle järele,“ sõnas kirikuteenistuste taasavamist kinnitanud Šiauliai peapiiskop Eugenijus Bartulis.

Samal teemal

Lõunapoolseimas Balti riigis kehtib praegu üleriiklik karantiin. Peatatud on kõigi mittehädavajalike teenuste ja kaupluste tegevus ning keelatud on ka kõik avalikud üritused. Leedu katoliku kiriku juhtkond teatas detsembri keskel, et ka kirikud peatavad nakkusohu vältimiseks jumalateenistused. Usklikel lubati siiski individuaalse palvetamise eesmärgil pühakodasid külastada. 

Bartulise sõnul ei kujuta jumalateenistused mingit ohtu, sest tavaliselt külastab neid vähe inimesi ja kirikud peavad kinni ohutusmeetmetest. Tema sõnul viibivad külastajad kirikus vaid vähest aega ja nende vahemaad on suured. „Kui tegu on maakirikuga, ilmub kohale kolm või neli inimest,“ sõnas Bartulis. 

Ehkki Leedu valitsus kehtestas paljudele tegevustele kohustuslikud piirangud, pääsesid kirikud vaid soovitusega jumalateenistused peatada või neid veebis pidada. Vilniuse ülikooli õigusteaduste professori Vytautas Mizarase sõnul on kirikuteenistuste taastamine juriidiliselt õigustatud, ent selline käik ei pruugi olla pandeemia seisu silmas pidades vastutustundlik. Tema kolleegi Vytautas Nokrošiuse arvates peaksid kirikuteenistustele kehtima samad eeskirjad, mis kõigile teistele avalikele üritustele.

Möödunud ööpäevaga tuvastati Leedus 2717 uut nakatunut ja 27 Covid-19 surma. Sama aja jooksul tehti 15 330 testi, mis tähendab, et positiivsete proovide osakaal oli 17,7%.

Samal teemal

04.00.2021
Leedu peaepidemioloogi hinnangul on koroonasituatsioon riigis stabiliseerumas
02.00.2021
Läti ja Leedu purustavad koroonarekordeid
31.11.2020
AASTA JAGU KOROONAKRIISI: millised riigid kannatasid enim? Kas juba näeb vaktsineerimise mõju?