Maailm

Kim Jong-un: Põhja-Korea majanduspoliitika on olnud pea täielik läbikukkumine 

Toimetas Aare Kartau, 6. jaanuar 2021 12:30
Kim Jong-un tõdes, et viimane aasta on olnud Põhja-Korea jaoks eriti keeruline.Foto: AFP/Scanpix
Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un tunnistas teisipäeval valitseva partei koosolekul, et tema majanduspoliitika on suuresti läbikukkunud. Ta lubas, et ei korda minevikus saadud „valusaid õppetunde“, vahendab The Guardian.

Viimase viie aasta jooksul esimest korda toimunud Töölispartei kongress algas Kimi sõnavõtuga, kus ta tõdes, et praegune periood on „enneolematute“ kriiside tõttu olnud tema üheksa-aastase ametiaja keerulisim. Kim teatas, et tema viieaastane majanduskava ei suutnud peaaegu üheski valdkonnas soovitud eesmärke saavutada. Diktaatori arvates tuleks riigis rohkem panustada läbi raskuste saavutatud õnnestumistele ja võitudele, ent valusate õppetundide saamist peaks tulevikus vältima. 

Samal teemal

Põhja-Korea jaoks oli möödunud aasta eriti keeruline. Riiki tabasid loodusõnnetused, mis hävitasid põllukultuure ja tekitasid riikliku näljaohu. Samuti tuli hakkama saada välisriikide sanktsioonidega, mis kehtestati vastuseks Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammidele. Ehkki Põhja-Korea võimud väidavad jätkuvalt, et neil pole registreeritud ühtegi Covid-19 juhtumit, on piiride sulgemine ja rahvusvaheliste lendude peatamine riigi majandustegevust tugevalt kahjustanud.

Souli IBK majandusuuringute instituudi hinnangul langes Põhja-Korea SKP 2020. aastal umbes 9,3%. Samuti tuvastati ka suurt langust kaubandustegevuses Hiinaga. Kõigele vaatamata kiitis Kim parteitöötajaid koroonaaegses kriisis stabiilsuse tagamise eest. 

Peagi asub USA presidendina ametisse Joe Biden. Spekuleeritakse, et Kim on mures, et Biden ei kasuta Donald Trumpi eelistatud isiklikku diplomaatilist stiili ja asub Põhja-Koread tuumarelvade kaotamise suhtes survestama. Trump ja Kim kohtusid kolm korda ja ehkki algus oli paljulubav, jooksid kahe riigi vahelised suhted ikkagi ummikusse. 

Samal teemal

11.09.2020
Kim Jong-un tiris paraadile hiigelraketid
26.07.2020
Kim Jong-un hoiatas ametnikke koroonaviirusega seotud puudujääkide ja peagi saabuva taifuuni eest
07.07.2020
Kim Jong-un muretseb üleujutuste tõttu Põhja-Korea toidutagavarade üle
12.05.2020
SÕIT AMEERIKA MÄGEDEL: Trumpi ja Kimi esmakohtumisest möödub kaks aastat