Jack Ma äriimpeeriumisse kuulub ka äärmiselt populaarne veebipood Aliexpress.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 5. jaanuar 2021 10:23
Hiina hiigelettevõtete Alibaba ja Ant Groupi asutaja Jack Ma pole end kahe kuu jooksul avalikkuse ees näidanud. Spekuleeritakse, et kummalise kadumise taga võivad seista Hiina võimud, keda Ma oktoobris avalikult kritiseeris.

Hiina üks mainekaim ettevõtja Jack Ma pole avalikkuse ette ilmunud pärast oktoobri lõpus Shanghais toimunud konverentsi, kus ta hurjutas oma kõnes Hiina õigusraamistikku. See tekitas pahameelt valitseva kommunistliku partei ametnike seas.

Financial Times teatas reedel, et Ma asendati ka novembri lõpus filmitud ettevõtjatele pühendatud telemängu „Aafrika ärikangelased“ viimases osas, kus ta pidi olema üks kohtunikest. Alibaba esindaja teatas esmaspäeval Reutersile, et muudatus oli tingitud ajakava vastuolust, ent keeldus täiendavatest kommentaaridest. 

Hiina reguleerivad riigiasutused on pärast Ma oktoobris toimunud kõnet tema äriimpeeriumi ja sinna kuuluvad ettevõtted põhjalikult jälgimise alla võtnud. Näiteks alustati Alibaba suhtes konkurentsieeskirjade rikkumist uuriv menetlus ja Ant Groupile anti käsk selle alla kuuluvate finantsettevõtete tegevus ümber korraldada.

„Ma arvan, et tal kästi tagaplaanile hoida,“ sõnas Pekingis asuva nõustamisettevõtte BDA China esimees Duncan Clark. Tema arvates on tegu üsna ainulaadse olukorraga. Jack Ma kummaline kadumine mõjutab ka Alibaba majandustegevust – näiteks Hongkongi börsil langesid ettevõtte aktsiad esmaspäeval 2,15%.