Juhtkiri

Juhtkiri | Tuleb valikuterohke aasta 

ohtuleht.ee, 4. jaanuar 2021 21:32
Kui möödunud aasta tõotas Eestis tulla suuremate poliitiliste maavärinateta – ei toimunud ju esinduskogude valimisi –, siis tagantjärele targana teame, et elu kihas valimistetagi.

Kuna koroonakriis pole kaugeltki seljatatud, siis möödub tänavugi esimene poolaasta (kui mitte kauem) viirusest tingitud murede ja selle leviku mahasurumiseks vajalike piirangute taktis. Viirusega elama õppimine tähendab muu hulgas sedagi, et ühiskonna tähelepanu ja poliitikute töötunde peab jaguma veel paljuks muuks kui tervisekriisiks.

Aprillis ootab meid eeldatavasti ees rahvahääletus küsimuses, kas abielu peaks jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks. Selle toimumine – vähemalt väljahõigatud kuupäeval – pole aga siiani kindel, sest parlamendis käib kibe töö nii selle toimumise takistamiseks kui ka opositsioonile koha kätte näitamiseks. Millised valikud jäävad valijaile, peaks selguma järgmisel nädalal.

Möödapääsmatu on augustis Eestile presidendi valimine, sest tänavu lõppeb Kersti Kaljulaidi esimene ametiaeg. Kas ka Kersti Kaljulaid hakkab valitavate sekka kuuluma, oleneb nii sellest, kas tal on piisav erakondade tugi ja isiklik ambitsioon teiseks ametiajaks kandideerida, kuid ka sellest, et juba märtsis saab teatavaks, kas Kaljulaidist võiks saada hoopis OECD uus peasekretär. Kui Eesti tulevast riigipead ei suudeta riigikogus ära valida, on tulemus huvitav seetõttu, et esmakordselt tulevad valijamehed viimase haldusreformiga ühinenud suurematest kohalikest omavalitsustest.

Viimased on tähelepanu keskpunktis taas oktoobris, kui toimuvad kohalikud valimised. Küsimused, kas Keskerakond suudab säilitada ainuvõimu pealinnas ning millise hinnangu annavad valijad võimumängudele Narvas, on olulised mitte üksnes kohalikult tasandilt vaadatuna.

Suuremad, mitte ainult teda ennast puudutavad tagajärjed on ka iga üksikisiku valikul, kas võtta välja teise pensionisambasse kogunenud säästud, ning kas otsustada koroona vastu vaktsineerimise kasuks, kui järjekord lõpuks jätte jõuab.

Kas miski siit loetelust – kui üldse – võiks saatuslikuks saada ka valitsuskoalitsiooni jätkamisele, ei oska praegu keegi öelda. Üksteise närvide proovilepanekut jätkavad koalitsioonipartnerid aga kindlasti, nagu nähtub juba uue aasta esimestest päevadest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee