Eesti uudised

Urmas Reinsalu: Eesti ei kahtle Leedu ega Rumeenia valimistes, palusin Martin Helmel teha Facebooki postituse (25)

Toimetas Hindrek Pärg, 4. jaanuar 2021 09:50
Martin Helme (vasakul) ja Urmas Reinsalu.Foto: Tiit Tamme
Välisminister Urmas Reinsalu sõnul ütles talle EKRE juht Martin Helme eravestluses, et ei sea kahtluse alla Leedu ega Rumeenia valimiste legitiimsust. 

"Küsisin rahandusministrilt, mida ta täna (pühapäeval – toim.) Leedu ja Rumeenia elu lahates silmas pidas. Ta kinnitas, et ei seadnud ega sea küsimärgi alla ei Leedu ega Rumeenia valimiste legitiimsust," kirjutas sotsiaalmeedias Reinsalu, kes palus arusaamatuste vältimiseks teha rahandusministril ka Facebooki postitus. 

"See on enesestmõistetetavalt Eesti riigi selge positsioon, et Leedu ja Rumeenia on meie partnerriigid ning meil pole riigina mingisuguseid küsimusi nende valimisprotsessi osas," jätkas Reinsalu. 

Samal teemal

Küsimus Eesti partnerriikide valimiste legitiimsusest tuleneb eilsest Mart ja Martin Helme raadiosaatest "Räägime asjast". Rääkides opositsiooni tuhandetest muudatusettepanekust abielureferendumile, sõnas Mart Helme, et nad soovivad anda rahvale suuremat häält poliitikas kaasarääkimisele, misjärel võttis sihikule süvariigi. 

"Vaatame, mis toimus viimastel valimistel Leedus... See oli nii ilmselgelt läbipaistev süvariigi skeem, mis seal käivitati ning mis seal õnnestus läbi suruda," sõnas endine siseminister. Teda toetas ka rahandusminister: "Prooviti sama asja Rumeenias. Täpselt sama muster."

Artikli avaldamise hetkeks on aga Martin Helme teinud pühapäeval ühe postituse, milles siunab hoopis ajakirjandust, aga jätkuvalt jääb selgusetuks, mida isa-poeg mõtlesid süvariigi skeemi all. 

"Leedust ja Rumeeniast oli põgusalt juttu küll, aga rohkem selles kontekstis, kuidas meedia ja netihiiud avalikkust manipuleerivad ning kuidas liberaalne front upitab omi tegelasi. Mitte kordagi ei kõlanud küll väidet, nagu oleks näideteks toodud riikides toimunud valimispettust. Küll aga sidusime saate jooksul korrumpeerunud meedia teema kokku abielureferendumi ja Eesti 200 käsitlusega meie mail," kirjutas Helme. 

Urmas Reinsalu lisas enda postituses, et enesestmõistetavalt pole Eesti riigil küsimusi partnerriikide Leedu ja Rumeenia valimisprotsesside osas. 

Eesti välisminister rääkis eile ka Leedu kolleegiga sel teemal, milles väljendas ka ülaltoodud seisukohta. "Tõtt-öelda, nii nagu oma eelmise Leedu kolleegiga, vestlen ma ka temaga sisuliselt üle päeva. Eesti, Läti ja Leedu on olnud parimad sõbrad selle kriisi ajal üksteist toetades nii varasemalt ja, olen kindel, et ka edaspidi," kirjutas Reinsalu.

Leedu välisminister võttis samuti eile õhtul sõna sotsiaalmeedias. "Kallis Martin, kallis Mart. Leedu, sarnaselt Eestile, taastas iseseisvuse tänu meie inimeste demokraatiatahtele. Usaldus demokraatiasse ja tervesse mõistusesse aitas ehitada meie riigid tugevamaks ja lähedasemaks. Teie usk meie demokraatiasse aitab meil uskuda teie tervesse mõistusesse," säutsus Gabrielius Landsbergis. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee