Maailm

SAIGI TEHTUD! Suurbritannia lahkus Euroopa Liidust (62)

Toimetas Marvel Riik, 1. jaanuar 2021 13:40
Suurbritannia peaminister Boris Johnson pärast lahkumisleppe allkirjastamist.Foto: Leon Neal / Pool via Reuters
Formaalselt alustas Suurbritannia 1. jaanuarit uuelt leheküljelt, kuna lõppenud on Brexiti üleminekuaeg. See tähendab muudatusi muu hulgas senises reisimises ja kaubanduses.

Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni hinnangul on saarerahval võimalus teha asju nüüd teisiti ja paremini. „Vabadus on meie kätes,“ vahendas BBC Johnsoni sõnu. Siiski leidub joviaalsete hõigete kõrval palju kriitikuid, kelle hinnangul hakkab Suurbritannial minema hulga kehvemini kui seni.

Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon on üks neist, kes tahab iseseisva Šotimaa viia tagasi Euroopa Liitu. „Euroopa, Šotimaa on peagi tagasi. Jätke tuli põlema,“ säutsus Sturgeon Twitteris.

Samal teemal

BBC Euroopa korrespondent Katy Adler ütles, et Brüsselis on tunda kergendust, et Brexitiga kui protsessiga on lood lõpuks ühel pool. Samas tuntakse Brüsseli koridorides kahetsust, et selline asi nagu Brexit üldse toimus.

Britannia ministrid on hoiatanud, et järgnevate nädalate ja kuude tavapärane toimimine võib olla häiritud, kuna ettevõtlus jms Euroopa Liiduga suhtlevad asutused peavad oma tegevust ümber kujundama. Reisijad peavad arvestama senisest suurema bürokraatiaga.

Suurbritannia lahkus Euroopa Liidust ametlikult 31. jaanuaril, kuid järgis liidu kaubandusreegleid, kuniks lahkumisläbirääkimised Londoni ja Brüsseli vahel kestsid. Britid otsustasid Euroopa Liidust lahkuda 2016. aastal, kui toimus sellesisuline referendum.

Lisaks Šotimaale koosneb Suurbritannia Inglismaast, Walesist ja Põhja-Iirimaa piirkonnast.

Samal teemal

30.11.2020
VIIMASEL HETKEL! Suurbritannia ja Euroopa Liit jõudsid leppeni, britid kiitsid selle juba heaks
24.11.2020
Urmas Reinsalu Brexiti leppest: see on Eesti rahvale hea uudis
16.11.2020
Ühendkuningriiki reisimiseks tuleb uuel aastal põhjalikumalt valmistuda
14.11.2020
Suurbritannias elav eestlanna: isegi paljud Brexiti pooldajad ei osanud aimata, et asi võib lõppeda leppeta