Maailm

Täiendatud 04.01 kl 12.19

FOTOD | SUUR MAALIHE NORRAS: päästjad on leidnud seitse hukkunut, endiselt otsitakse ellujäänuid (20)

Toimetasid Aare Kartau, Marvel Riik, Keit Paju, Madleen Vapper, 3. jaanuar 2021 19:43
Päästjad sündmuskohal.Foto: NTB/Terje Bendiksby/via REUTERS
Norra päästjad otsivad jätkuvalt droonide ja koerte abil inimesi, kes on jäänud pärast maalihet kadunuks. Praeguseks on leitud seitse hukkunut. Vähemalt kolm inimest on jätkuvalt teadmata kadunud.

Ellujäänute leidmiseks on kasutatud droone ja soojuskaameraid, kuid päästjad on tunnistanud, et hetkel käib juba võidujooks ajaga. Võimalus ellujäänuid leida väheneb iga tunniga. Samal ajal on endiselt põhjust arvata, et maalihkes võib olla ellujäänuid. 

“On näiteid loomadest, kes pärast pikka aega elusalt on välja toodud. Vrakkides võivad olla õhutaskud. Töötame inimelude päästmise nimel, kuni lootus on kadunud,” ütles operatsioonil osalev tervisespetsialist Bjørn Nuland.

Päästetöid tehakse peamiselt koertega, just tänu koerale avastati reedel ka esimene surnukeha. Seitsmes surnukeha leiti pühapäeva õhtul kahe varasemalt avastatud laiba lähedalt.

Samal teemal

Pühapäeval külastasid maalihke piirkonda ka Norra kuningas ja kuninganna. "Raske on midagi öelda... see olukord on lihtsalt kohutav," lausus kuningas.

Norra väljaanne VG avaldas ka nimekirja inimestest, kes endiselt kadunud on: noorim neist on vaid kaheaastane tüdruk ning vanim 69aastane naine, kelle õde ja isa said õigel hetkel majast välja. Nad said vaid kergemaid vigastusi ja viibivad hetkel haiglas.

Päästetöö õnnetuspaigas muudab keeruliseks pehme savi, mis ei võimalda päästjatel omal jalal rusude juurde minna. Lisaks suureneb maalihke kraater, mille tõttu on pidanud oma kodust lahkuma tuhatkond inimest, kirjutab Norway News.

"Keskendume sellele, et ellujäänuid leida, aga oleme valmis selleks, et võime leida veel surnuid," ütles politseikomandör Roy Alkvist ajakirjanikele. Kadunute seas on nii täiskasvanuid kui ka lapsi.

Gjerdrumi linnapea Anders Østensen avaldas lootust, et kraatrist leitakse ellujäänuid, kuid nentis, et arvatavasti on mõned kaotanud oma lähedase. "Mul on siiralt kahju, et oleme jõudnud nii kahetsusväärse olukorrani," ütles linnapea.

Viimastel päevadel on Aski linnas kasutatud erinevaid lähenemisi ja tehnikat, et inimesi üles leida. Helikopteritega on proovitud kraatrisse viia sõjaväelasi ja politseinikke koos otsingukoertega. Samas on kasutatud termokaameraga varustatud droone, et inimesi üles leida. Ööl vastu 31. detsembrit suudeti õnnetuspaigast päästa üks dalmaatsia koer.

Norra rahvusringhääling NRK vahendas, et operatsioonil on appi võetud sõjaväe sillatank, millega muidu ületatakse erinevaid takistusi nagu näiteks jõgesid. Tanki abil loodavad päästjad uurida neid hooneid, millesse on võimalik siseneda. Aeg on kriitiline, kuna õhutemperatuurid piirkonnas on talviselt madalad. Esialgsetel andmetel viis maalihe kaasa 9 maja kokku 30 korteriga.

Norra ajakirjanduses on hakatud esitama ka üldisemaid küsimusi, muu hulgas seda, miks üldse on piirkonnas lubatud ehitustegevus. Juba 2005. aastal valmis kohalikule omavalitsusele geoloogiline uuring, mis tembeldas piirkonna ohtlikuks just maalihete pärast. Sellele vaatamata valmisid piirkonda esimesed majad juba 2008. aastal.

Mis Norras juhtus?

Kolmapäeva varahommikul toimus Oslo lähedal Gjerdrumi vallas Aski linnakeses maalihe. Kohaliku meedia teatel sai vähemalt kümme inimest vigastada ja sajad elanikud evakueeriti. Maalihke piirkonnas asuvad mitmed hooned.

Kohaliku meedia andmetel evakueeriti kohe umbes 700 inimest. Politsei kinnitas, et vigastada on saanud vähemalt kümme inimest, neist viis viidi haiglasse. Üks inimene on raskelt vigastatud.

Gjerdumi maalihe.Foto: NTB

"Ma ärkasin maja värisemise peale. Arvasin esmalt, et tegu on lumesaha või muu sellisega. Siis kadus vool ja saabus pimedus. Peagi tormasid naabrid minu juurde ja teatasid, et toimunud on maalihe ja me peame evakueeruma," kirjeldas Gjerdrumis elav 68aastane Øystein juhtunut. Tema maja pääses maalihkest vaid napi 20 meetriga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee