Foto: Envato Elements
LHV 31. detsember 2020 13:16
Sügisel heaks kiidetud II samba pensionireform toob 2021. aastal endaga kaasa mitmed muudatused ning avab pensionikogujatele ka uusi valikuid. Panime kirja sinu jaoks olulised kuupäevad, millega otsuste tegemisel arvestada.

Alates jaanuarist avaneb võimalus II sambaga liituda kõigil enne 1983. aastat sündinutel, kellel seda veel pole. Liitudes II pensionisambaga, suunad iga kuu 2% oma sissetulekust sinna ning riik kolmekordistab selle summa sinu sotsiaalmaksu arvelt.

Samuti saad 1. jaanuarist esitada LHV Pangas avalduse pensioni investeerimiskonto ehk PIK-i avamiseks, et hakata ise oma pensioniraha investeerima. Lepingu sõlmimisel saad valida, kas ja mis mahus soovid suunata PIK-ile oma senised pensionifondide varad ja tulevased sissemaksed. Kui esitad avalduse enne juuli lõppu, laekub raha sinu PIK-ile septembris.

1. jaanuarist saab hakata esitama avaldusi ka II samba sissemaksete peatamiseks või raha II sambast väljavõtmiseks. Neid avaldusi saab kõige mugavamalt esitada Pensionikeskuse kaudu. Kui juhtub, et esitasid avalduse raha väljavõtmiseks, ent mõtlesid ümber, saad kuni 31. juulini oma esialgse avalduse tühistada.

31. märtsiks peaksid olema esitanud avalduse II sambaga liitumise, raha väljamaksmise või maksete peatamise kohta, kui soovid, et tehtud otsus jõustuks juba septembris. Raha väljavõtmise ja maksete peatamisega aga kiirustada ei tasu, sest seda saab teha ka edaspidi, kuid uuesti II sambaga liituda saad sellisel juhul alles 10 aasta pärast.

1. septembril toimuvad esimesed muudatused kontodel ehk laekuvad esimesed rahad sinu PIK-ile, kui oled avalduse enne juuli lõppu esitanud. Samuti tehakse siis väljamakse neile, kes otsustasid II sambast väljuda ja esitasid avalduse 31. märtsiks. Alates septembri keskpaigast hakkavad PIK-i laekuma ka sinu igakuised II samba sissemaksed, kui oled vastava valikuavalduse esitanud septembri alguseks.