Eesti uudised

Aasta 2021 tõotab juba eos halba? Vaata, kui paljud rahvus- ja riigipühad langevad nädalavahetusele (13)

Toimetas Marvel Riik, 28. detsember 2020 13:37
Riigipühasid tähistatakse nii, nagu see 1998. aastal pühade ja tähtpäevade seadusega vastu võeti.Foto: Tiina Kõrtsini
Eesti kaheteistkümnest riigipühast, mis garanteerivad ka puhkepäeva, jääb tuleval aastal nädalavahetusele tervelt viis. Nädalavahetusele annavad lisapikkust neli riigipüha, töönädalat lammutavad aga suvised võidupüha ja jaanipäev ning vabariigi aastapäev.

Uusaasta 1. jaanuar langeb reedele. Seejärel saabub riigipühana Eesti vabariigi aastapäev, mis 24. veebruarina murrab töönädala selgroo ehk hõivab kiluvõileibade ja viinapitsidega kolmapäeva. Traditsiooniline suur reede jääb 2. aprillile ja esimene ülestõusmispüha pühapäevale (4. aprill). 1. mai ehk kevadpüha langeb uuel aastal laupäevale ja esimene nelipüha 23. mai pühapäevale.

Samal teemal

Teoorias peaksid tänavused jaanid jääma lühikeseks: 23. juuni võidupüha ja 24. juuni jaanipäev langevad vastavalt kolma- ja neljapäevale. Seevastu taasiseseisvumispäev ehk 20. august annab reede näol lisa nädalavahetusele. Riigipühade kalender päädib jõulupühadega, mis seekord on nädala lõpus: 24. detsembri jõululaupäev jääb reedele, esimene ja teine jõulupüha vastavalt lau- ja pühapäevale.

Võrdluseks saab välja tuua, et aasta 2022 tuleb veelgi hullem, sest siis langeb nädalavahetusele tervelt seitse riigipüha. Aasta 2020 oli seega üsna helde: nädala lõpupäevadele jäi vaid kaks riigipüha.

Rahvasaadikud on korduvalt vaielnud selle üle, kas nädalavahetusele sattunud rahvus- või riigipüha eest tuleks anda vaba tööpäev. Argumente selle mõtte poolt ja vastu on omajagu, aga seni pole sõnavahust kaugemale jõutud.

Jaak Aab, kes praegu toimetab haridusministrina, ütles 2018. aastal, et vähemalt 24. veebruari eest tuleks anda vaba päev. „Kriitikud kardavad, et lisanduvad puhkepäevad langetaks tööviljakust. Eesti töönädala keskmine pikkus on aga niigi üle Euroopa Liidu keskmise ja Eesti rahvas vaevalt ühe vaba esmaspäeva tõttu laisaks läheb. Pigem tõstab vaba päev motivatsiooni ja suurendab jaksu,“ rääkis Aab toona.

Samal teemal

21.12.2020
LÜHENDATUD TÖÖPÄEVAD JA TOPELTTASU | Jurist vastab pühadega seotud levinud küsimustele
03.03.2020
Populism?! Sotsid tahavad nädala lõppu jäävatele riigipühadele lisapuhkepäeva