Maailm

Trump andis viimaks koroonaviiruse abipaketile allkirja (6)

Toimetas Aare Kartau, 28. detsember 2020 09:23
Donald Trump muutis meelt. Seni kardeti, et ta paneb ka koroonaviiruse abipaketi eelnõule veto.Foto: AP/Scanpix
USA president Donald Trump otsustas eelnevale kriitikale vaatamata riikliku koroonaviiruse abipaketi eelnõu allkirjastada, kirjutab BBC. Algselt soovis president, et seda põhjalikult muudetaks – teda häiris eelkõige välisriikidele pakutav toetus.

Koroonaviirusest tingitud kahjude leevendamiseks mõeldud 892 miljardi dollari [731,4 miljardi euro] suuruse abipaketi oli Kongress juba varem ülekaalukalt heaks kiitnud, ent see ootas Trumpi allkirja, kes seda enne pühi karmilt kritiseeris. Kriitika ja paketi kohta loe pikemalt SIIT

Samal teemal

Pühapäeval – üsna viimasel hetkel – otsustas riigipea siiski selle jõustumist toetada. Kui Trump poleks seda enne esmaspäeva keskööd teinud, oleks valitsust ees oodanud osaline tööseisak. Allkirjaga jõustus koroonaviiruse abipaketi kõrval ka tavapärane valitsusasutuste rahastamise eelnõu, mis moodustas koroonaviiruse abipaketi kõrval 2,3 triljoni dollari suurusest kogufinantseeringust enam kui poole ehk 1,4 triljonit dollarit.

Esialgu pole selge, miks Floridas viibiv president esialgsest seisukohast loobus ja eelnõule ikkagi allkirja andis. Ilmselt oli selle üheks ajendiks kasvav surve Kongressi demokraatide ja ka vabariiklaste seas. Trump mainis ise, et allkirjastas eelnõu koos „selge sõnumiga, mis teeb Kongressile selgeks, et sealt tuleks pillavad punktid eemaldada“.

Senaator Mitt Romney oli üks vabariiklastest, kes oli rahul, et eelnõu viimaks allkirja sai ja seaduseks muudeti. „Abi on nüüd teel – üle riigi töölistele, peredele ja väikeettevõtjatele, kes seda hädasti vajavad,“ kirjutas Romney sotsiaalmeedias. Samuti vabariiklasest senaator Pat Toomey sõnas, et president riskis sellega, et teda jäädakse mäletama „kaose, häda ja tujuka käitumise poolest“.

Ka tulevane USA riigipea Joe Biden kritiseeris eelnevalt Trumpi keeldumist abipaketti allkirjastada. Demokraat vannutatakse presidendiks 20. jaanuaril.

Samal teemal

24.11.2020
PÜHADEKINGID PRESIDENDILT: Trump pani kaitse-eelarvele veto ja andis armu endistele liitlastele
23.11.2020
EI ANNA ALLKIRJA? Trump kritiseeris USA koroonaviiruse abipaketti