Maailm

PRÜGINE VESI: ookeanisse satub 1,56 miljardit kaitsemaski (3)

Toimetas Madleen Vapper, 27. detsember 2020 21:31
Foto: Hannes Dreimanis
Merekaitsegrupp OceansAsia on jälginud Hongkongist lõunas asuval kaugel üksikul saarel randuvate näomaskide arvu alates pandeemia algusest. "Umbes kuus nädalat pärast seda, kui Covid jõudis Hongkongi, nii veebruari lõpus, hakkasime leidma palju maske," ütles OceansAsia juht Bondaroff. "Tähelepanuväärne on see, et me ei leidnud enne Covidit näomaske."

Maskid on valmistatud polüpropüleenist, mida Bondaroff kirjeldab kui õhukesi plastkiude. Need pisikesed plasttükid võivad jääda ookeani sadadeks aastateks, ohustades kalu ja isegi saastades õhku, vahendab TMJ4.

"Küsimus, millele me ei osanud vastata, oli see, kui palju maske meie ookenitesse satub? Me lihtsalt ei teadnud," ütles dr Bondaroff. OceansAsia käivitas vastuse leidmiseks uuringu ja jagas hiljuti oma tulemusi.

2020. aastal hinnanguliselt 52 miljardist maskist, mis on kogu maailmas toodetud, satub meie ookeanidesse arvatavasti 1,56 miljardit, mille tulemuseks on 4680-6240 tonni mereplastikareostust

Aruandes märgitakse, et näomaskide müük maailmas kasvas umbes 800 miljonilt dollarilt 2019. aastal 166 miljardile dollarile 2020. aastal.