Kuninganna Elizabeth II.Foto: Victoria Jones / Scanpix
Toimetas Kadri Kuulpak 25. detsember 2020 18:00
Suurbritannia kuninganna Elizabeth II rahustas tänavuses jõulukõnes kõiki, kes veedavad pühad sõprade ja pereta öeldes: „Te pole üksi“. Kuninganna, nagu ka paljud teised, veedab jõuluaja perest lahus.

Kuninganna ütles, et kuigi paljud tahavad jõuludeks lihtsalt kallistust või käepigistust, siis ka pärast kõige pimedamaid öid tuleb taas koidik.

„Paljude jaoks on praegune aeg kurva varjundiga: kes leinab kaotatud omakseid, kes igatseb sõpru ja perekonda, kellest ollakse viiruse leviku takistamiseks eemal, kui kõik, mida tegelikult jõuludeks soovitaks, on lihtne kallistus või käepigistus.“

„Kui olete nende seas,“ lausus kuninganna, „pole te üksi.“

94aastane Eliszabeth II sõnas, et raskuste kõrval pandeemia ka lähendas meid. „Tähelepanuväärne on see, et aasta, mis on inimesi lahus hoidnud, on meid paljuski lähendanud,“ lausus monarh.

Suurbritannias ja kogu maailmas on tema sõnul tänavuste väljakutsetega suurepäraselt toime tulnud. Inimeste „alistamatu vaim“ teeb kuninganna uhkeks ja liigutab teda.

Ta tänas noori, eesliini töötajaid ja „tublisid samaarlasi, kes on kogu ühiskonnas esile kerkinud, näidates üles hoolivust ja austust kõigi vastu“. 

Viidates tundmatu sõdalase matmise sajandale aastapäevale Westminsteri kloostris, ütles Elizabeth II: „Tundmatu sõdalane ei olnud erand. Ta esindab miljoneid endasuguseid, kes seadnud teiste tahte ning elu enda omast kõrgemale.“

„Minu jaoks on see rasketel ja ettearvamatutel aegadel püsiva lootuse allikas,“ ütles kuninganna, „laske jõuluvalgusel, omakasupüüdmatusel, armastusel ja ennekõike lootusel meid tulevastel aegadel juhtida."

Kuninglik perekond veedab jõulupühi tavaliselt koos, kuid koroonaviiruse piirangute tõttu sel aastal üksteist ei külastata.