Maailm

Algselt ilmus 24.12

VIIMASEL HETKEL! Suurbritannia ja Euroopa Liit jõudsid leppeni, britid kiitsid selle juba heaks (7)

Toimetas Aare Kartau, Hindrek Pärg, Greete Kõrvits, 30. detsember 2020 16:49
Kas kauaoodatud lepe on viimaks kohal?Foto: AFP/Scanpix
Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vahelised kõnelused Brexitile järgneva kaubandusleppe üle jõudsid jõululaupäeval finišisse. Ehkki euroliidu saadikud leppe poolt tänavu hääletada ei jõua, hakkab see sellegipoolest mõlema osapoole jaoks kehtima tõenäoliselt 1. jaanuaril, Euroopa Liidus esialgu tinglikult, Suurbritannias seadusena – kolmapäeval kiitiski Briti parlament selle heaks.

Londoni ja Brüsseli allikate sõnul oli tehing lähedal juba möödunud kolmapäeval, sest Briti peaminister Boris Johnson korraldas hilisõhtul oma tähtsamate ministritega konverentskõne.

Samal teemal

Lepinguni jõudmisest vihjasid ka Brüsselis viibivad läbirääkijad. Algselt levisid jutud, et lepe kinnitatakse 23. detsembril, ent seda ei juhtunud. Euroopa Komisjoni kõneisik Eric Mamer säutsus veel neljapäeva esimestel tundidel Twitteris, et töö leppe nimel jätkub ka öösel.

Jõululaupäeval toimus aga vajalik läbimurre ning Eesti aja järgi veidi pärast poolt viit teatati, et lõpuks jõuti ühisele meelele. Avalikkus pole aga sõnagi lepingust näinud ning mõned vaatlejad juba hoiatavad, et nii Euroopa Liit kui ka Suurbritannia valitsus üritavad lepingut meedias oma kasuks pöörata,. 

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles pressikonverentsil, et pärast pikka ja keerulist läbirääkimist jõuti hea lepinguni, mis on aus ja võrdne. 

Von der Leyeni sõnul jäävad üleminekuperioodi lõppedes kehtima võrdsed konkurentsireeglid ning Suurbritannia jääb austama Euroopa Liidu reegleid ja standardeid. Tema sõnul on kokkuleppes efektiivsed tööriistad, kui võrdset konkurentsi segatakse. 

Komisjoni president lisas, et ÜK ja EL jätkavad koostööd kõikides valdkondades, kus on ühised huvid nagu näiteks kliimasoojenemine, roheeenergia, turvalisus ja transport. 

"Koos saavutame rohkem kui eraldi," ütles von der Leyen, kes tundis kergendust lepinguni jõudmisest. 

Tema sõnul on läbirääkimised käinud suveräänsuse kohta. "Peaksime küsima, mida suveräänsus 21. sajandil üldse tähendab. See tähendab jõu koondamist ja koos rääkimist maailmas suurte võimudega. See tähendab koos üksteise kriisi ajal üles aitamist, mitte üksinda jalule tõusmist. Euroopa Liit näitab, kuidas see saab töötada," üles von der Leyen.

Suurbritannia valitsuse teates sõnatakse, et leping on suurepärane uudis igale perele ja ärile igas riigi nurgas. "Võtsime tagasi kontrolli oma raha, piiride, seaduste ja kalavete üle," seisab teates, milles väidetakse, et kõik, mida 2016. aastal referendumiga lubati ka täideti. 

Ühtlasi lubatakse, et riigis hakkab kehti punktide põhine immigratsioonisüsteem, mis annab Ühendkuningriigile täieliku kontrolli, kes riiki sisenevad. "Vaba liikumine lõpeb," seisab teates. 

30. detsembril kiitis briti parlamendi alamkoda häältetulemusega 521 poolt ja 73 vastu leppe heaks. Kohemaid liigub see edasi ülemkotta, mille heakskiidu järel peab veel oma pooldava sõna ütlema kuninganna Elizabeth II. Seejärel saab sellest seadus.

Väidetavalt üritasid Brüsselis viibivad läbirääkijad viimasena kokku leppida kalanduskvootide üksikasju, mis osutusid kuudepikkuste kõneluste ajal kokkuleppele takistuseks. BBC ajakirjaniku Laura Kuenssbergi sõnul jagelesid läbirääkijad kogu öö üksikute kalaliikidega seotud küsimuste üle. 

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust ametlikult 31. jaanuaril, ent sellest ajast saati on kehtinud üleminekuperiood, mille jooksul on säilinud varasemad EL-iga seotud reeglid ja lepped. Tuleva aasta algusest käsitleb EL Ühendkuningriiki aga kolmanda riigina. Pärast mitut kuud kestnud kõnelusi on Euroopa Liidu liikmesriigid sõlminud kokkuleppe, et üritatakse vältida ÜK „lepinguta väljumise õudusunenägu“.

Ehkki viimase hetke kaubanduslepe väldiks Brexiti teravaimat lõpptulemust, on Suurbritannia oma suurima kaubanduspartneri ehk Euroopa Liiduga kaugemates suhetes, kui seda võis oodata 2016. aasta referendumi ajal ilmselt oodata võis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee