Maailm

EI ANNA ALLKIRJA? Trump kritiseeris USA koroonaviiruse abipaketti 

Toimetas Aare Kartau, 23. detsember 2020 13:08
Donald Trumpi arvates toetatakse välismaale pakutava abirahaga näiteks Vene relvatööstust.Foto: Reuters/Scanpix
Teisipäeval ähvardas president Donald Trump jätta allkiri andmata 892 miljardi dollari [731,4 miljardi euro] suurusele koroonaviiruse leevenduspaketile. See sisaldab muuhulgas ameeriklastele vajalikku rahalist toetust.

Trump postitas Twitterisse video, milles kirjeldas abipaketti „tõelise häbiplekina“. Ta sõnas, et see on „täis kasutuid artikleid“. Eelnõu ühe osana makstakse enamikule ameeriklastele ühekordse toetusena 600 dollarit. Presidendi arvates peaks see summa olema tunduvalt suurem – 2000 dollarit. „Seda kutsutakse Covidi leevenduseelnõuks, ent see pole kuidagi Covidiga seotud,“ teatas Trump. Eelkõige häiris teda teistele riikidele pakutav rahaline toetus, mis ulatub sadadesse miljonitesse.

Samal teemal

USA esindajatekoda ja senat võtsid mõlemad esmaspäeva õhtul seaduseelnõu ülekaaluka toetusega vastu (vastavalt 359-53 ja 92-6), kirjutab Reuters. Trumpi ootamatu avaldus jahmatas aga pea kogu Kongressi. Võib oletada, et riigipea üritab praegusel kujul seaduseelnõud vetostada.

Trump ei kasutanud eelnõud kritiseerivas sõnavõtus siiski väljendit „veto“. Kui ta üritab siiski abipaketti vetostada, saab Kongress selle 2/3 häälteenamusega tühistada. Teisipäevane toetus eelnõule ületas seda piiri kindlalt, ent kui Trump ametlikult paketile allkirja ei anna, võivad ka mõned vabariiklased tema poolele üle minna.

Eelnõud on võimalik ka muuta, kui Kongressi juhtkond seda soovib ning ülem- ja alamkoda selle poolt hääletavad. Ent kui nad muudatust ette ei võeta, jääb Trumpile kolm võimalust: eelnõu allkirjastada, sellele veto panna või mitte midagi teha – mille läbi seadus ikkagi jõustub. Enne 28. detsembrit oleks muudatuste läbiviimine ka äärmiselt keeruline – erinevate osapoolte praeguse kokkuleppeni jõudmine kestis kuid. 2000 dollari suurused otsetoetused tõstaksid abipaketi suuruse selgelt üle triljoni dollari.

Trumpi kriitika saabus kohe peale seda, kui 5500 leheküljeline eelnõu saadeti allkirjastamiseks Valgesse Majja. President ise lahkub pealinnast kolmapäeval ja veedab pühad Floridas oma Mar-a-Lago residentsis.

Samal teemal

22.12.2020
Tulevane USA president Joe Biden lasi end otse-eetris vaktsineerida
18.12.2020
KOROONAVAKTSIINI TULEK: rikkad riigid süstivad, vaesed ootavad