Maailm

UPS! FSB töötaja kurtis Navalnõi mürgitamise ebaõnnestumist... Navalnõile endale! (13)

Greete Kõrvits, 21. detsember 2020 18:49
Saksamaal ennast varjav Navalnõi toetajate kirju ja postkaarte lugemas.Foto: @NAVALNY via Reuters/Scanpix
Uuriva väljaande Bellingcat valduses on salvestis pikast telefonikõnest Vene opositsionääri Aleksei Navalnõi ja ühe FSB agendi vahel. Viimane ei saanud aru, kellega ta kolmveerand tundi vestles ning puistas talle südant, kurtes selle üle, mismoodi Navalnõi mürgitamiskatse ebaõnnestus.

CNNi ja Bellingcati ühine uurimine paljastas Navalnõi tapmiskatse kohta nii mõndagi, muu hulgas ka asjas osalenud FSB agentide prohmakad. Spioonide oskamatusest annab aga veelgi enam tunnistust 14. detsembril mürgitamise ohvri ning ühe jälitaja umbes 45 minutit kestnud telefonikõne.

Samal teemal

FSB heaks töötav keemik Konstantin Kudrjavtsev arvas, et osaleb briifingul, milles peab Navalnõi mürgitamist ja selle möödaminekuid kommenteerima. Enesekindla ja jõulise kõnepruugiga ametnikuna esinev Navalnõi ehmatas vist vestluskaaslase ära, kinnitades, et nende vestlus tuleb kindlasti arutlusele kõrgemal tasemel.

Kõnes ilmnes mitmeid huvitavaid seiku, näiteks seda, et närvimürk Novitšok sokutati Navalnõile trussikutesse. Kui ohver uuris, et kuhu seda määriti, kas sisse- või väljapoole, vastas Kudrjavtsev, et ikka sissepoole, „vastu kubet“. Vene võimud keelduvad Navalnõile mürgitamise päeval seljas olnud riideesemeid tagastamast. CNNile kinnitasid toksikoloogid, et sellisel viisil võib Novitšok inimese närvisüsteemi imbuda küll, kui ta mürgitatud rõivaid ihu vastas kandes higistama hakkab. Näib, et mürgitajad ei kasutanud Novitšokki mitte vedelal kujul nagu Skripalide puhul Inglismaal, vaid tahkel, ehkki mõistagi imepisikesel kujul, mida Navalnõi enne ei tajunud kui mürk mõjuma hakkas.

Agent kurtis, et nende plaani rikkus lennuki piloot, kes teadvuse kaotanud reisija tõttu Tomskist Moskvasse suundunud lennumasina ruttu Omskis hädamaandus. Ilmselt arvestas FSB sellega, et lend möödub takistusteta ning on piisavalt pikk, et mees seda üle ei elaks. Lisaks tegid Omski lennujaama tõtanud kiirabiarstid Navalnõi elu päästmisel palju ära.

Navalnõi tunnistas CNNile, et teda jahmatas Kudrjavtsevi avameelsus. Ta kirjeldab, et ülesande sisu ei paistnud FSB-lasele kohale jõudvat. Agent ei mõelnud endast kui inimese tapjast, vaid tavalisest reatöölisest. Navalnõi ei usu siiski, et piinlikus telefonikõnes ilmnenud paljastused Venemaal kriminaaluurimise algataksid.

Navalnõi avaldas kõnest ka video, mida saab vaadata allpool (kõne algab umbes 8. minutist).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee