Anu SaagimFoto: Kalev Lilleorg
Anu Saagim, ÕL TV saatejuht 22. detsember 2020 19:23
“Kas jõuluvana on siis olemas või mitte,” kuulsin üht poisiklutti nõudlikult küsimas. Nägin isa pisut kimbatuses olekut ja vastuski oli ebamäärane: “Kui sina usud, siis muidugi on olemas.” “Aga siis on jumal ka olemas,” ei jätnud poiss pinnimist. Papsi vastust sellele ma kahjuks enam ei kuulnud. 

Minu meelest on tore, et on ja ei ole jõuluvana usku inimesi. Sama on ka jumalaga. Loomulikult, kui piilud jõuluvana habeme taha, siis võid sealt leida mõne tuttava, mitte Lapimaalt tulnud vanamehe. Õnneks on jõuluvana olemasolu tõestatud ka lugematute fotode peal. Kui väidad, et jõulumeest ei ole, on see okei. Kui väidad et jumalat pole olemas, saad kaela trobikonna solvujaid. 

Kui väidad et jõuluvana on olemas, siis seegi on täitsa okei, eriti detsembrikuus ja nagamannide kuuldes. Isegi täiskasvanute kuuldes võid vabalt väita, et oled päris jõuluvana näinud, keegi ei pöörita silmi. Kui seletad seltskonnas et jumal on päriselt olemas ja oled habemikku oma silmaga näinud, hakkab jälle pihta. Teoloogilised ja filosoofilised arutelud ei näi lõppevat. Halvimal juhul soovitatakse läbi astuda Seewaldist.

Võibolla pole sobilik siin pühalikul jõuluajal hakata jõuluvana ja jumalat omavahel võrdlema, aga sorri, minu jaoks on lapsest saati tundunud mõlemad justkui kaksikvennad. Mõlemal vanemapoolsel härral hõbevalge habe ja juuksepahmakas. Kuuesena muuseas mõtlesingi, et jumal paneb jõuluajal punase kuue üll ja hakkab mööda ilma kingitusi laiali jagama. Vaid üks asi tundus kummaline. Kui soovid olid väiksemat sorti ja maisemad, näiteks kuldsete lokkidega nukk või siidise karvaga mõmmik, siis need soovid täitusid. Kui tahtsid taevatähti ja kuud, siis need miskipärast aga mitte.

Sedagi sain alles hilisemas eas teada, et jõulumees on ka päriselt olemas olnud. Tema sünniloo taga on ammustel aegadel elanud Myra linna peapiiskop, kelle nimest Sanctus Nicolaus ongi tuletatud nimetus Santa Claus. Sedagi, et püha Nikolaus oli tuntud heategija ja et temast sai meremeeste, kaupmeeste ja eriti just laste kaitsepühak. Aga siis tuli äkki Martin Luther ja hakkas oma liini ajama, et hoopis jeesuslaps toob kingitusi jõuluõhtul, mitte Nikolaus. Õnneks paganatale, nagu meie, meeldis Nikolaus ikka rohkem ja nii hakkaski jõuluvana siinkandis ustele koputama. Algul käis vanamees ringi küll lambakasukas, aga siis võttis temagi üle moodsamad kombed ja tõmbas üll punase kuue ja tutiga mütsi.

Olgu siis kuidaspidi tahes, kas jumal maskeerib end 24. detsembri õhtul Santa Clausiks või on see vastupidi, siis selge on see, et jõuluvana toob justkui kiirvõite, mida saab käega katsuda ja nautida. Aga see pilvedes tšilliv mees annab hingerahu, mis püsib kordades kauem. Harrast jõulurahu meile kõigile!

"Klatšiminutid -aastalõpu eri" - Anu Saagim; Sten Talivee