Eesti uudised

SOPALOOPIMINE: Isamaa strateegiaguru annab Parempoolsete pihta mitmest rauast tuld (9)

Ohtuleht.ee, 21. detsember 2020 15:54
Isamaa erakonna suurkogu 2019. aastal, kui Helir-Valdor Seeder valiti tagasi erakonna esimeheks. Uued valimised tulevad järgmisel aastal.Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia
Isamaa sisevõitlus kogub jätkuvalt tuure. Kui varasemalt on erakonnasisene ühendus Parempoolsed nõudnud muutusi ning ka erakonna esimehe Helir-Valdor Seedri lahkumist, siis nüüd on hakanud kirju ja nõudmisi saatma Isamaa fraktsiooni strateegilise kommunikatsiooni nõunik Juhani Jaeger. Kirjas volikogule kutsub ta erakonnakaaslasi üles jälgima Isamaa senist lugu, mida parempoolsed üritavat ära määrida: „Kui loo taga ei ole enam maailmavaadet, oleme tühi kott.“

Õhtuleht avaldab Jaegeri kirja erakonna volikogule muutmata kujul:

„Head volikogu liikmed,

Samal teemal

Viimased päevad meedias on löönud klaarimaks õhu, mis on olnud pingestatud juba alates suvest. Palju on tõstatatud küsimust, mis on Isamaa ja kuhu me püüdleme. Siit lähtuvalt kirjutan, mis probleemidega seisab Isamaa silmitsi, ja kuidas liikuda edasi.

Identiteet ja lugu on poliitilises (strateegilises) kommunikatsioonis keskse tähtsusega. Identiteet on antud kontekstis sisemine – millisena meie ennast teadvustame. Teisisõnu: Isamaa maailmavaade. Lugu (narratiiv) on suunatud väljapoole ja peab andma auditooriumile tunde, et ta tahab elada just niisuguses Eestis, mida esindab Isamaa identiteet.

Kui „pilt ja heli“ lähevad kokku, on loodud eeldus ka erakonna välise ja sisemise identiteedi ühtsuseks – teised hakkavad nägema erakonda sellisena nagu me ka ise ennast näeme. Erakonna edukus sõltub sellest, kas ta suudab oma identiteedi ja loo inimestele arusaadavaks teha ja kui suur osa inimestest tahab selles loos reaalselt elada. Need viimased on meie valijad.

See ongi detail, milles peitub saatan: loo jutustamine muutub tähtsamaks kui identiteet ise. Kui loo taga ei ole enam maailmavaadet, oleme tühi kott. Edu võib mõnda aega kesta inertsist, kuid pikkamööda kaob valijate usaldus. Kaotatud usalduse tagasi võitmine on väga raske.

Isamaa identiteedi alused otsustati 2018 suurkogul. Enne oli pikka aega mängitud “mitme näoga Janust”. Mihkel Muti sõnadega (2019/12): viimasel ajal on Isamaa jälle isamaalisemaks muutunud, vahepeal ei saanud üldse aru, mis asi see Isamaa on. Identiteedi leidmisega võib juhtuda, et need valijad, kellele mõni “Januse” nägudest meeldis, ei ole uue, ühe näoga enam rahul. See on ka viinud Isamaalt toetust.

Rahu, kaasvõitlejad, selline protsess on paratamatu. Oma näo veelkordne muutmine, kuhu rihib Parempoolsete tegevus, ei tee asja paremaks, sest nii ei saa üldse enam keegi Isamaast aru.

Kui nüüd minna meie mõnede liikmete, sh minu FB postituse juurde, siis juhin tähelepanu: Parempoolsed teadsid enne ühenduse loomist, mis Isamaa on. Kui keegi tõesti tunneb end sellest postitusest survestatud valiku ees (ärme dramatiseerime üle!), siis talle jääb vähemalt midagi: jääb Isamaa või jääb Parempoolsed. Kui aga Isamaa loobub oma tänasest identiteedist, siis neile, kelle jaoks see pole enam Isamaa, jääb ainult üks valik: mitte midagi (taas, ärme dramatiseerime üle!).

Riigimehelikkus tähendab aatelisust. Aatepartei teeb meist suutlikkus seada esikohale põhimõtted. Minu hingekarjane, varalahkunud õp. Urmas Petti ütles kord oma jutluses, et Jumal ei armasta inimest mitte selle pärast, mida ta teeb, vaid selle pärast, mida ta on (tsiteeritud mälu järgi). Kui me inimestena mõtleme, kes meile meeldib või keda me usaldame, siis märkame, et lähtume sageli just sellest kes ta on, mitte sellest, mida ta teeb.

Valija on inimene, nagu meiegi ja mõtleb samamoodi. Eelnev loomulikult ei tähenda, et aated ja teod seisaksid lahus. Teod peavad lähtuma aadetest. Ärme laseme end aga eksitada arvamusest, nagu meie püüd lahendada inimeste väikeseid muresid tooks tagasi valijate usalduse. Need lahendused on olulised, aga kui meie identiteet ei ole usutav, võetakse annid tänuga vastu, aga hääled lähevad ikka mujale. Ärme laseme end eksitada poliitiliste vastaste retoorikast, nagu kätkeks julgus langetada otsused väärtusküsimustes nagu rahvuslus, perekond ja traditsioonid endas vaenu. Ei kätke. Nad räägivad seda sellepärast, et nad kardavad.

Isamaa on julge, aateline ja ideaalidele suunatud. Meie ainus edasiviiv valik on seda uskuda ja oma usku ka elada. Ja meie reaalsed poliitilised sammud – sündimuspoliitika, pensionireform, eestikeelne haridus – toetavad hästi meie lugu ja viivad edasi nii Isamaad kui ka isamaad. Oleme väärikad ja oleme Isamaa!

Kaunist jõuluaega!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee