Maailm

TUGEV SADU: Jaapani kiirteel jäi üle tuhande inimese lumevangi 

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 18. detsember 2020 10:58
Lumevangi jäänud autokolonni pikkus oli halvimal hetkel lausa 16,5 km.Foto: AP/Scanpix
Neljapäeval jäid enam kui tuhat autojuhti Jaapanis lumevangi. Nad pidid ööbima sõidukites, sest tohutu lumesadu ja sellega kaasnenud enam kui 16 kilomeetri pikkune ummik muutis liikumise võimatuks, teatab The Guardian.

Esimesed inimesed jäid Tokyot Niigataga ühendaval Kanetsu kiirteel lumevangi juba kolmapäeva õhtul. Lõksu jäänud sõidukite arv kasvas neljapäeval kiiresti, sest Jaapani kesk- ja põhjaosa tabas tohutu lumesadu. Ühel hetkel venis ummik lausa 16,5 km pikkuseks ja lõksus olid sajad inimesed. Sündmuspaika saabusid appi kaitseväelased, kes tõid autos ööbima sunnitud inimestele toitu, kütust ja tekke. 

Mõned lumevangi jäänud inimesed kurtsid, et neile ei jagatud situatsiooni ega selle lahenemise kohta piisavalt teavet. „Ma muretsesin ja ei maganud peaaegu üldse, sest mul polnud olukorra kohta absoluutselt mingit teavet,“ sõnas üks Niigatast Tokyosse sõitnud mees. Teine samal marsruudil sõitnud ja 17 tunniks lumevangi jäänud autojuht mainis, et ei oodanud, et nii palju lund nii kiiresti maha sajaks. „See on elu ja surma küsimus,“ teatas kurnatud jaapanlane.

Avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni NHK andmeil oli kõige tihedam sadu Niigata ja Gunma prefektuurides. Seal sadas kolme päeva jooksul alla ligi kaks meetrit lund. Jaapani meteoroloogiainstituudi teatel jätkub lumesadu piirkonnas ka reedel. Seetõttu hoiatati autojuhte, et nad oleksid ettevaatlikud halbade teeolude ja lumevaringute suhtes. Lumesadu tekitas elektrikatkestuse ka enam kui 10 000 majapidamises, mistõttu kutsus Jaapani valitsus kokku erakorralise koosoleku. 

Ka USA idarannikul põhjustas lumi peavalu, New Yorgi osariigi maarahvas pidi end välja kaevama lausa meetripaksusest lumekihtist ning uut lumetormi võib sealkandis oodata juba jõulude eel. New York City „lumesaak“ oli tagasihoidlikum, 26 sentimeetrit. New Hampshire'i osariigis kõrgus lumi üle 110 sentimeetri ning Vermontis samuti üle meetri. Ära jäi tohutul hulgal lendusid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee