Eesti uudised

Estonia vrakk vajab uurimist! Eesti juurdluskeskus palub valitsusel tegeleda hauarahu tühistamisega (9)

Marvel Riik, 18. detsember 2020 15:02
Reisilaev Estonia.Foto: Õhtuleht arhiiv
Eesti, Rootsi ja Soome ohutusjuurdluskeskused on jõudnud ühisele järeldusele, et saamaks selgust parvlaeva Estonia vraki kahe augu kohta, tuleb õnnetuspaika uurida veealuste robotitega.

Eesti ohutusjuurdluse keskuse juhataja Jens Haug selgitas reedesel pressikonverentsil, et lisauuringuid on vaja, et saada selgust, kas Rootsi ajakirjanike avastatud augud vrakis vajavad uut iseseisvat uurimist või on need seletatavad mõnel muul moel.

Samal teemal

Haug lisas, et juba on tellitud suures koguses erinevaid uuringuid, sealhulgas küsitud välja üle 20 aasta vanused materjale. „Kõige analüüsimine on aeganõudev ja keerukas,“ ütles Haug, kes ei tahtnud välja öelda mingeid ajalisi termineid, millal oleks oodata uudiseid või järgmiseid samme juurdluses.

Selleks, et uurimine jõuaks vraki endani, on vaja ümber vaadata hauarahuleping, mis sõlmiti 1995. aasta veebruaris Eesti, Soome ja Rootsi vahel. Haug ütles, et Eesti ohutusjuurdluse keskus on Eesti valitsusele edastanud palve, et riigi juhid astuksid samme, mis lubaks juurdluskeskustel pidurdamatult oma tööd teha. „Me ei saa ette kirjuta, milliseid on lahendused, aga meie poolt selline sõnum on läinud,“ selgitas Haug.

Paberil on aga juba kirjas üheksa allveeuuringut, millega tahetake muu hulgas dokumenteerida vraki vigastusi ja merepõhja. Töödesse on kaasatud kõikvõimalikud eksperdid, kelle hulka kuulub ka neid, kes uurisid või käisid Estonia vraki juures 1990ndatel, kui toimus Estonia esmane rahvusvaheline uurimine. Haugi sõnul ei kavatseta uutel sukeldumistel uurida rampi või visiirilukke, mida teht toona suure põhjalikkusega.

Seda, et Estonia vrakki tekkisid augud kokkupõrkest merepõhjaga, peab Haug üheks võimalikuks stsenaariumiks, kuid ohutusjuurdluse keskuse juht ei soostunud rääkima täpsemalt, milliseid hüpoteese tahetakse uute uurimistega kontrollida.

Peaminister Jüri Ratas ütles ERR-ile, et tervitab kolme riigi ohutusjuurdluse keskuste otsust. „Ma arvan, et tulenevalt sellest samast dokumentaalfilmist, mida me oleme näinud selle aasta sügisel, vajab Estonia lisauurimist ja lisauuringuid,“ sõnas Ratas.

„Kindlasti ohutusjuurdluskeskused teevad siin oma tööd, nii nagu on seadustes seatud – iseseisvalt. Aga ma arvan, et see on ääretult oluline, et arvestades uut infot, arvestades ka ühiskonnas väga tugevat soovi saada vastuseid vastamata küsimustele, on seda vaja teha kindlasti läbipaistvalt, seda on vaja uuesti uurida,“ lisas Ratas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee