Aleksei Navalnõi nime ei öelnud Putin kordagi välja.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 17. detsember 2020 18:10
Kui eilne Õhtuleht kajastas Venemaa välisministri Sergei Lavrovi arvamust CNNi ja Bellingcati ühistööst opositsionäär Aleksei Navalnõi mürgitamise uurimisel (mille järeldusi pidas Lavrov naljakateks), siis nüüd ütles oma iga-aastasel pressikonverentsil sõna sekka ka Venemaa president.

Putin muidugi eitab, et Navalnõi mürgitamise taga seisaks Vene riigiaparaat, ent sõnas üsna kõhedusttekitavalt, et kui Vene eriteenistused oleksid seda tahtnud, oleksid nad Navalnõi ka ära mürgitanud. Ja kusjuures töö tõenäoliselt ka lõpuni viinud. Navalnõil õnnestus augustikuine Novitšoki-doos teatavasti imekombel üle elada ning taastub praegu ühes rangelt salastatud asukohas Saksamaal.

„Aga see kõik ei tähenda, et teda on vaja mürgitada,“ viskas Putin. „Kellel teda üldse vaja on?“

Ometi väitis Putin sellele tsitaadile eelnevalt, et Navalnõi naudib hoopis USA eriteenistuste erilist toetust ning et selle tõttu oli tähtis mehel silma peal hoida. CNN/Bellingcat avaldas oma uurimuses nimelt selle, et mürgitamiskatsele eelnevalt jälitas rühm FSB-lasi Navalnõid mitu aastat. Seega näib, et Vene riigipea seda osa uurimusest otseselt ei eita, ehkki muidu nimetas seda pettuseks, mille abil Venemaa juhte rünnata. Navalnõi nime ei võtnud ta kordagi suhu.