Juhtkiri

Juhtkiri | Vaktsiin süstib majandusse optimismi 

Ohtuleht.ee, 16. detsember 2020 18:28
Kui koroona esimesest lainest põhjustatud kevadise eriolukorra ajal paistis ka majanduslik tulevik enam kui must, siis selle kõrval näib Eesti Panga värske majandusprognoos kui lust ja lillepidu. Mida võiks hing veel tahta, kui raskest aastast hoolimata ulatub majanduslangus vaid 2,5 protsendini ning järgmiseks aastaks terendab juba 2,9protsendiline tõus, mis tähendab jõudmist kriisieelsele tasemele. Elus ongi kõik suhteline, sest tavaolukorras kujutaks 2,5protsendiline langus suurt probleemi, aga praegu ohkavad kõik kergendatult – hea, et niigi läks.

Samas ongi keskpanga üks rolle anda ühiskonnale positiivseid signaale, mis tähendab, et tegelik töö kriisist väljumisel on veel ees. Suured lootused on vaktsineerimisel, mis on ka Eesti Panga prognoosi üheks aluseks – kui esimesel poolaastal olukord leeveneb tänu vaktsiinile ja kevadisele teise laine vaibumisele, siis on põhjust optimismiks. Kuna aga majandus ei ela üksnes õhust ja armastusest, on riigi poolt tarvis ka rahalisi toetusmeetmeid kriisist enim räsitud majandusharude turgutamiseks.

Kui ravikindlustuses kehtib solidaarsusprintsiip, siis praeguses olukorras on sama põhimõte igati loogiline ka majanduse puhul. Kuna ühiskond ootab pikisilmi reisimisvõimaluste avanemist ja ka toitlustus- ja lõbustusasutusteta ei kujuta elu ette, siis nende sektorite taasavamiseks peab riik omalt poolt lahendused välja pakkuma. See ei pruugi olla mitte ainult raha andmine, aga näiteks maksuvabastused kriisist väljatuleku ajaks. Töötuse kasv on asjaolu, mida ükski valitsus ignoreerida ei saa. Praeguse seisuga vajab lisatähelepanu eriti Ida-Virumaa, mis ainsana Eestis on juba teist korda peaaegu lukku pandud, sedapuhku küll eriolukorda välja kuulutamata.

Samas ei maksa helgest prognoosist eufooriasse langeda, sest eeldatav teisest pensionisambast väljavõetava raha paiskamise tarbimisse saab olla majandust vaid ajutiselt turgutava loomuga. Omaette küsimus on, mida teha kriisi ajal riigi võetud laenudega – kas hakata neid püksirihma pingutades tagasi maksma või muu Euroopa kombel võtta neid hoopis juurde majandusele lisahoo andmiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee