Maailm

Punane Rist: Mägi-Karabahhi hukkunute leidmist raskendavad maas vedelevad lõhkekehad ja lumi (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. detsember 2020 18:55
Stephanakerti mees seisab oma poja haual.Foto: TASS/Scanpix
Rahvusvaheline Punane Rist vahendab, et septembri lõpus ägenenud Mägi-Karabahhi relvakonflikt mõjus piirkonnale laastavalt: hulk tsiviilelanikke hukkus või sai vigastada, tuhanded inimesed kaotasid kodu, hävisid koolid ja haiglad, kannatada said elutähtsad varustusvõrgud. Paljud pered pidid ohutust silmas pidades kodust lahkuma, paljud kaotasid lahingutegevuse tõttu elamispinna ega saa normaalselt tööl käia.

Mägi-Karabahhi meditsiiniasutused on suure surve all, sest ega koroonaviirus ju teatavasti sõjast ei hooli. Elamupiirkondades aga leidub rohkelt plahvatusohtlikke lõhkekehi, paljudel elanikel puudub info lähedaste käekäigu kohta.

Samal teemal

Praegu pannakse suurt rõhku surnukehade kiirel leidmiseks ja üleandmiseks peredele, et neile saaks korralda väärikad matused. Operatsioonid lahinguväljal langenute leidmiseks on aga äärmiselt ohtlikud, kuna seal leidub palju lõhkekehi. Veelgi enam, keeruline maastik, miinuskraadid ja tugev lumesadu muudavad liikumise keerulisemaks.

Tegeletakse ka kinnipeetavatega: külastatakse sõjavange ja tsiviilkinnipeetavaid ning edastatakse neile ja nende peredele suusõnalisi ja kirjalikke Punase Risti teateid.

Piirkonnas tegutsevad Rahvusvaheline Punase Risti Komitee, Armeenia Punane Rist ja Aserbaidžaani Punane Poolkuu. Alates detsembrist on regiooni 15 haiglat saanud meditsiinitarbeid, üle 50 tuhande inimese toiduabi ning hügieeni- ja majapidamisvahendeid. Paigaldatud on 17 generaatorit ja 400 kütteseadet ning toodud 10 detektorit miinitõrjemeeskondadele. 

Eesti Punane Rist kogub veel kuni 20. detsembrini annetusi Mägi-Karabahhi konfliktipiirkonna tsiviilelanikele hädavajaliku soetamiseks: https://toeta.redcross.ee/magi-karabahh/.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee