Uudised

Kaasani rühmituse tuumik on kohtu all  

2. oktoober 1997, 00:00

TIIU PÕLD

Tallinna linnakohtus alanud nn. Kaasani grupeeringu protsessil süüdistatakse seitset kohtualust väljapressimistes ja röövimistes aastail 1992-1996. Seitsmik eitas üksmeelselt oma süüd.

Kohtu all on varem kohtu poolt karistamata tallinlased Vladimir Astašov (36), vennad Andrei (32) ja Sergei (28) Brezgin, Mihhail Kislenko (30), Vladimir Nikonov (45), Eduard Silitš (29) ja narvalane Aleksei Sjutkin (36). Konvoi saatel toodi kohtusse Sergei Brezgin ja Eduard Silitš, ülejäänud istusid ülikonnastatult publiku seas - nende tõkendiks on kas lubadus elukohast mitte lahkuda või kautsjon.

Süüdistuse kohaselt nõudsid kohtualused Eduard Kiljakilt 1994. aasta kevadel, et too vormistaks kahe alkoholikonteineri tollidokumendid. Et Kiljak seda ei teinud, nõudis kamp talt esialgu 100 000 USA dollarit "kahjutasu", mille Kiljak tänu praegu trellide taga istuva nn. Narva allilma ristiisa Anton Leštšitski ja tolle lähima kaaslase Igor Gabla abiga suutis vähendada 17 000 dollarini.

Ent sama aasta suveks olid väljapressijad kasvatanud summa 30 000 dollarini. Seejuures lubatud Kiljaki ja ta perega mitmeid kordi arveid klaarida - naine ära vägistada, Kiljaki elu võtta, kui mees võlga ei tasu. Kuigi Kiljak loovutanud 1994. aasta sügisel väljapressijatele 14 000 pudelit konjakit (52 000 dollari väärtuses) ja 1500 dollarit sularaha, võtnud kamp talt järgmise aasta kevadel ka mersu.

Teine kuriteoepisood, mida seitsmikule süüks pannakse, on veelgi varasemast ajast. Nimelt oli firma Metropol omanik Peeter Kollom ajanud 1992. aastal äri Kaasani firmaga Namus ja jäänud neile Lääne-Eesti Panga pankrotistumise tõttu võlgu. Järgmisel aastal hakanud Kaasani firma oma Eesti esindaja Andrei Borzihhini kaudu Kollomilt võlga tagasi nõudma, kusjuures süüdistuse kohaselt olid tal abiks ka kohtualused.

Metropol oli loovutanud väljapressijatele Mark Kalev Kostabi maalide näituse (väärtus 45 000 dollarit), kuid võlgade katteks oli võetud ka firma sõiduauto BMW.

Kolmas kuriteoepisood on kõige värskem. 1995. aasta augustis oli kamp süüdistuse kohaselt peksnud Tallinna betoonitehases jõhkralt läbi Valeri Gubinski, kellelt mingid Vene ärimehed pidid auto ostma. Gubinskilt oli relva ähvardusel võetud dz^iip ja mersu. Kui Gubinski oli asjast politseisse teatanud, oli teda pikka aega telefoni teel ähvardatud ja lubatud siis rahule jätta, ka auto tagastada, kui mees oma avalduse politseist tagasi võtab.

Seitsmiku vahistamine algas eelmise aasta augustis ja selleks kulus mitu päeva, sest nad olid Eestimaa peal laiali. Kaitsepolitsei võttis neilt läbiotsimisel ära lõhke- ja süütematerjali, samuti narkootikume. BNS-i andmeil (viitega kapole) on grupi tippjuhid Kaasanis ja Peterburis, kohtu all olev seitsmik aga siinse grupeeringu tuumik.

Eile kuulas kohus üle kannatanud ja mõned tunnistajad. Kannatanu Gubinskile ei meenunud, kas keegi peale Sergei Brezgini teda veel peksis, kuna talle oli mingi kalts pähe tõmmatud. Küll mäletas ta, et autovõtmed oli ta ise andnud Kislenko kätte, kelle käed polevat ainsana olnud verised. Ka Astašov olnud Gubinski sõnul kohal. Tal olnud püstol, ent ta polevat teda peksnud. Samas ei meenunud Gubinskile jutt, mis ta oli eeluurimisel rääkinud - et Astašov oli mänginud ähvardavalt püstolikukega.

Sergei Brezgin esitas kohtule raudse alibi, et oli peksmispäeval hoopis kuskil Venemaal haiglas. Astašov rääkis, et oli betoonitehases juhuslikult ning et tal on seaduslik relvakandmisluba. Kislenko saanud autovõtmed vaid sellepärast, et olnud Gubinskile kõige lähemal.

Kannatanu Peeter Kollom ütles, et tema kohtualuseid ei tunne ja et temalt pressis Kostabi maalid välja Kaasani firma Namus. Et Metropoli BMW oli registreeritud kohtualuse Eduard Siltši nimele, seda kuulnud Kollom hiljem.

Kannatanu Eduard Kiljaki eilne tunnistus langes suuresti kokku seitsmikule esitatud süüdistusega.

Protsess jätkub täna.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee