Maailm

MÕJUTUSTÖÖ AAFRIKAS: Facebook kustutas Prantsuse sõjaväe ja Venemaaga seotud sajad võltskontod (1)

Toimetas Aare Kartau, 16. detsember 2020 09:54
Vene ja Prantsuse võrgustikud süüdistasid vastaspoolt väärinfo jagamises, ehkki mõlemad kasutasid võltskontosid.Foto: Reuters/Scanpix
Sotsiaalmeediaettevõte Facebook teatas teisipäeval, et eemaldas kaks Venemaa ja ühe Prantsuse sõjaväega seostuva võrgustiku. Ettevõte süüdistas neid Aafrikas toimuvas mõjutusoperatsioonides. Kokku kustutati sadu kontosid, kirjutab France24.

Saidilt eemaldatud võrgustike mõjutuskampaania oli suunatud põhiliselt Põhja-Aafrika ja vähemal määral Lähis-Ida riikidele. Facebooki julgeolekupoliitika juht Nathaniel Gleicher ja globaalse ohuhäire juht David Agranovich teatasid blogis, et Prantsuse ja Vene kampaaniad tegutsesid veebis omavahelise võitlusega. 

„See oli esimene kord, kui meie meeskond leidis, et kaks kampaaniat – Prantsusmaalt ja Venemaalt – olid teineteisega aktiivselt seotud. Sealhulgas lisati üksteist sõbraks, kommenteeriti ja kritiseeriti vastaspoolt võltsimises,“ sõnasid Facebooki ametnikud. Ettevõtte teatel kasutasid võrgustikud võltskontosid oma tegevuse keskse osana, et arengumaade inimesi eksitada.

Prantsuse võrgustiku sihtmärgiks oli enamjaolt Kesk-Aafrika Vabariik ja Mali. Vähemal määral mõjutati ka Nigerit, Burkina Fasot, Alžeeriat, Elevandiluurannikut ja Tšaadi. Kokku oli Prantsuse kampaaniaga seotud 84 Facebooki kontot, kuus lehte, üheksa rühma ja 14 Instagrami kontot. Paljud postitused kiitsid Prantsusmaa poliitikat – sealhulgas sõjaväe tegevust – endistes kolooniamaades ning kritiseerisid Venemaa sekkumist kohalikku poliitikasse. „Vene imperialistid on Mali gangreeniks,“ kõlas näiteks ühes kõnealuses postituses. Prantsuse sõjavägi pole olukorda kommenteerinud.

Kahe Venemaa võrgustiku puhul eemaldas sotsiaalmeediaettevõte 274 Facebooki kontot koos hulga rühmade ja lehtedega ning 18 Instagrami kontot. 

Gleicher ja Agranovich ütlesid, et jagasid teavet oma järelduste kohta ka õiguskaitseorganite ja partneritega. „Me teeme edusamme selle väärkasutuse väljajuurimisel, ent nagu me oleme juba varem maininud, on see jätkuv pingutus ja me arendame end pidevalt, et sammu võrra ees püsida,“ selgitasid Facebooki ametnikud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee