Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell (vasakul) ja Joe Biden 2017. aasta 6. jaanuaril valimistulemusi kinnitamas.Foto: Vida Press
Greete Kõrvits 15. detsember 2020 19:23
Meie aja järgi kella kahe paiku öösel kogunes Hawaiil neli inimest. Pikka juttu neil polnud, ülejäänud riik mandril oli oma otsused juba teatavaks teinud. Tulemus oli nagunii teada, saarerahval oli lihtsalt vaja asjale viimane, ametlik lihv anda. Kaela asetati pidulikud lei'd ehk havaipärased lillevanikud (Eestis kohtab neid tihti ristsõnades), neli häält pandi kirja – ikka vanamoodsalt, paberi ja pastakaga – ning võiski teada anda, et USA valijameeste kogud kinnitasid ametlikult riigi järgmiseks juhiks endise asepresidendi Joe Bideni.

Meenutagem, et presidenti ei vali ameeriklased otse, nende omapärases süsteemis koguneb pärast novembrikuist valimispäeva igas osariigis hääli andma valijameeste kogu, mis koosneb osariigis võitnud partei liikmetest. Valijameestelt eeldatakse võitjapartei kandidaadi eelistamist. Ehkki ajaloos on olnud ka nn truudusetuid valijamehi, kes oma osariigi rahva enamuse tahte vastu lähevad, siis Joe Bidenil seda muret polnud. Tema võit oli tõtt-öelda ka piisavalt suur, nii et paar „truudusetut“ poleks seda ringi pöörata saanudki: 306–232. Võiduks vajab kandidaat vähemalt 270 valijamehe häält. Valijamehi võetakse igast osariigist selle elanike arvu alusel. Mõni osariik on teistest suuremat tähtsusega ning otsustab suurema kaaluga kui mõni hiigelosariik selle, kes presidendiks saab.

Edasi lugemiseks: