Maailm

VALIJAMEHED OTSUSTASID: USA järgmiseks presidendiks saab Joe Biden (18)

Greete Kõrvits, 15. detsember 2020 02:39
Biden pidas ametliku teadaande järel kõne.Foto: Reuters/Scanpix
Esmaspäeval kogunenud USA valijameeste kogud kinnitasid ametlikult riigi järgmiseks juhiks endise asepresidendi Joe Bideni.

Tulemused saabusid Eesti aja järgi pärast kella kaht öösel. Viimasena kogunesid hääli andma Hawaii osariigi valijamehed. Meenutagem, et presidenti ei vali ameeriklased tegelikult päris otse, nende omapärases süsteemis koguneb igas osariigis hääli andma valijameeste kogu, mis koosneb osariigis võitnud partei liikmetest. Kogust eeldatakse võitjapartei kandidaadi eelistamist. Ehkki ajaloos on olnud ka nn truudusetuid valijamehi, kes oma osariigi rahva enamuse tahte vastu lähevad, siis Joe Bidenil seda muret polnud. Tema võit oli tõttöelda ka piisavalt suur, et paar „truudusetut“ seda muuta poleks saanud - 306 vs. 232.

Samuti võib eeldada, et president Donald Trump seda järjekordset kaotuse etappi tunnistada ei kavatse. Mõnes osariigis kogunesid juba (nagu Trumpi nõunik Stephen Miller neid nimetas) „alternatiivsed“ valijameeste kogud, mis väidavad, et neis osariikides võitis ikkagi president. Ka nemad saadavad kongressi oma dokumendid, mille aktsepteerimine näib ebatõenäoline, kuid see on vabariiklasest presidendi ainus lootus. Arvestades seda, et kongressi esindajatekoda kuulub demokraatliku partei enamuse kontrolli alla ning et juriidilises mõttes on tegemist pehmelt öeldes väga sogase veega, pole sel lootusel tema õnnetuseks erilist alust. Tõenäoliselt ei takista see presidenti siiski üritamast.

Joe Biden ja järgmine asepresident Kamala Harris annavad ametivande 20. jaanuaril. 

Loe samal teemal lähemalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee