Maailm

ANDMELEKE: Hiina kommunistliku partei liikmed tegutsevad lääneriikide ettevõtetes ja saatkondades 

Toimetas Aare Kartau, 14. detsember 2020 12:29
Ehkki puuduvad spionaažile viitavad tõendid, võib Hiina kommunistliku partei lai haare kujutada endas julgeolekuriski.Foto: Reuters/Scanpix
Suur andmeleke paljastas, et Hiina kommunistliku partei (HKP) liikmed on imbunud maailma suurimatesse ettevõtetesse ja tegutsevad välissaatkondades tähtsatel ametikohtadel, vahendab Fox News.

Ajalehe The Australian värskest aruandest selgub, et neile laekunud andmelekkega paljastus põhjalik info peaaegu kahe miljoni Hiina kommunistliku partei liikme kohta. See viis omakorda avastuseni, et Shanghais asuvates suursaatkondade kõrgetele ametikohtadele on imbunud HKP liikmed. Dokumendi kohaselt töötavad nad tähtsamate poliitspetsialistide, majandusnõunike, ametnike ja juhtide assistentidena.

Austraalia ajakirjaniku Sharri Marksoni sõnul pole andmebaasi lekke juures hämmastav asjaolu, et sellega avalikustati kõik HKP liikmed ja nende üksikasjalikud andmed, vaid hoopis see, kuidas partei tegutseb selle eesistuja Xi Jinpingi käe all, kes on ühtlasi ka Hiina president. Marksoni sõnul on HKP liikmed hargnenud lääne ettevõtetesse, kus nad saavad käsu korral kommunistlikule parteile infot jagada.

Aruande kohaselt kasutas Hiina kommunistlik partei enam kui kümme aastat kestnud jõupingutuste abil värbamisagentuuri, et imbuda Shanghais asuvatesse Suurbritannia, Austraalia ja USA saatkondadesse. Mõnel juhul olid kommunistliku partei liikmed konsulaadis lausa 16 aastat tegutsenud.

Väidetavalt pääsesid andmestikule esimesena ligi Hiina dissidendid läbi Shanghai serverite 2016. aastal ja seda kasutati vastuluure eesmärgil. Hiljuti saadeti selle täielik versioon edasi mitmetele meediaorganisatsioonidele, millest üks oli Austraalia ajaleht The Australian. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee