Eesti uudised

BLOGI | Abielureferendum jääb menetlusse: tagasilükkamise poolt oli 48, vastu 51 riigikogu saadikut (150)

Ohtuleht.ee, 14. detsember 2020 19:18
Abielurefendumi arutamine riigikogusFoto: Martin Ahven
Riigikogu istungil tuli esimesele lugemisele palju kirgi kütnud abielureferendumi eelnõu. Opositsioon esitas ettepaneku eelnõu menetlusest välja hääletada, ent selleks oleks läinud vaja vähemalt kuue koalitsioonisaadiku vastuhakku valimisliidule. 

Seda aga ei juhtunud. Opositsiooni ettepanekuga liitusid ainult kolm isamaalast - Üllar Saaremäe, Siim Kiisler ja Viktoria Ladõnskaja-Kubits. Neljas isamaalane Mihhail Lotman jättis hääletamata. Äsja riigikoguga liitunud keskerakondlane Imre Sooäär jälgis aga parteiliine, hääletades abielureferendumi eelnõu jätkamise poolt. 

Loe blogist, mis Toompeal veidi rohkem kui nelja tunni jooksul lahti rullus!  

20:01
Hindrek Pärg

Mis saab abielureferendumiga edasi? 

Sotsid on lubanud esitada eelnõule kümneid tuhandeid muudatusettepanekuid ja sellega riigikogu töö kuudeks seisatada. 

Sellist karmi venitamistaktikat saaks vältida üksnes riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmisega, aga seda sammu Keskerakond ei toeta. Ehk peaministripartei ei tööta aktiivselt vastu referendumi toimumisele, kuid ei aita sellele ka kuidagi kaasa.

Esimese lugemise läbinud eelnõu näeb ette, et rahvahääletus toimub 2021. aasta 18. aprillil. Ent hoolimata tänasest tulemusest on selle toimumine pigem ebatõenäoline. 

19:17

Opositsiooniga liitusid isamaalased Ladõnskaja-Kubits, Üllar Saaremäe ja Siim Kiisler. Mihhail Lotman ei osalenud ja Imre Sooäär hääletas koos teiste keskerakondlastega eelnõu jätkamise poolt.

19:14

Abielureferendumi eelnõu jääb menetlusse - tagasilükkamise poolt hääletas 48 ja vastu 51.

19:03

Kümme minutit vaheaega ja siis läheb hääletamiseks.

18:55

Indrek Saar ütles, et kui seni on Eesti olnud postsovjetiriikide priimus, siis viimased aastad on põllele pori raputanud. Ta julgustas: "Kolleegid – peatage hullumeelsus ja hääletage referendumi vastu!"

18:46

Mart Helme nimetas riigikogus viibivaid ajakirjanikke paramilitaarseks tiivaks, mille eesmärk on neid mustata. 
Helme sõnul pole probleem temal, vaid esindusdemokraatial, millelt rahvahääletus võimu võtaks. "See võtab teilt võimaluse redefineerida abielu. Muuta abielu nähtuseks, millel pole selgroogu," sõnas Helme. Helme sõnul räägivad vastased peremudelitest, kuid referendum ei käsitle peremudeleid, vaid abielu. "See lõputu hala tervishoiukriisi üle... Teie katsed eelnõud torpedeerida miljonite parandusettepanekutega on kõige ehtsam kriisi tekitamine ja see on absoluutselt moraalitu."

18:31

Kaja Kallas võttis kõnelemiseks kolm minutit lisaaega. "Koolid on kinni, haiglad on kriitilisel piiril ja meie siin arutame abielureferendumi üle... Mul on piinlik!" Kallasel pole rahvahääletuse vastu üldiselt midagi, aga abielureferendumi küsimus ei ole oluline riigielu küsimus. "See kavandatav rahvahääletus on mõttetu, naeruväärne, julm." Mõttetu on raha kulutada, naeruväärne on sellise teemaga tegelda kriisiajal ja julm on see teistsuguste perekondade suhtes. "See referendum toob palju halba. Mitte mulle ja paljudele siin, sest oleme sündinud enamuses. Aga see toob halba tuttavatele, kes on sündinud teistsugusena." Kallas palus hääletada eelnõu tagasilükkamise poolt.

18:25

Raimond Kaljulaid: Siim Pohlak ei osanud mulle vastata, äkki teie oskate: mil viisil kahjustaks samasooliste abielu nende abielupaaride, kus on mees ja naine, õigusi? Mil viisil saaks kahjustada nende varanduslik seisund? Tooge üks konkreetne näide.
Anti Poolamets: see on väga hea küsimus ja ma oleks valmis sellele mitu tundi vastama ,aga ma ei taha seda arutelu praegu avada. Komisjonis me ei jõudnud selle küsimuseni, kogu aur läks juriidiliste järelmite arutusele.

18:18

Tarmo Kruusimäe: tänapäeva noored on rahvahääletuse vastu. Kuidas seda meelsust noortes muuta?

Poolamets: me oleme oma Balti naabritest kõvasti maha jäänud. Lätlased julgesid kaheksa korda, Leedu kümme korda küsida rahva arvamust. Ma loodan, et noored ja vanad ja kõik ühiskonnakihid õpivad seda hindama, et neil on hääl selle referendumiga. Ärme karda oma rahvast, anname talle selle küsimuse.

18:06

Urmas Kruuse: mida ütlete inimesele, kes on olnud üle 30 aasta abielus, milliseid hüvesid nemad juurde saavad pärast rahvahääletust? 

Anti Poolamets ei tahtnud sellesse süveneda.

17:46

Küsimused Pohlakule said nüüd otsa, kõnepulti astub Anti Poolamets, kelle juhtimisel tuli eelnõu põhiseaduskomisjonist välja. Poolametsa annab nüüd ülevaate tööst komisjonis.

17:41

SIIM POHLAK TEGI ABIELUETTEPANEKU: "Armas Renate, kui sa seda vaatad, kas sa tuleksid mulle naiseks?"

Pohlak palus oma laste ema kätt pärast seda, kui reformierakondlane küsis Pohlaku enda perekonna staatuse kohta. Pohlak ütles, et ta ei tahtnud enda staatuse tõttu diskrediteerida abielureferendumi mõtet.

Pohlak plaanis teha ettepaneku pühade ajal, kuid Kalle Laanet rikkus plaane.

17:36

Imre Sooäär: Eestis on palju peremudeleid, üksikvananemaid, traditsioonilisi ja samasoolisi (vaba)abielusid. Miks olete selle vastu, et kõigil Eesti peredel oleks kindlus, õigusselgus ja kaitse. Miks osad peavad sellest ilma jääma?

Pohlak: me ei ole kellegi vastu! Abielu kui oluline institutsioon vajab küsitlust. Eesti rahvas peaks ütlema, kas abielu peab jääma mehe ja naise liiduks.

17:31

Näib, et suures saalis hakkab esmane aur otsa saama. Referendumit puudutavate küsimuste kõrval kostuvad päringud, mis laskuvad otsapidi kohalike omavalitsuste tasandile, aga ka omastehooldusele.

17:19

Toomas Kivimägi: Te olete jätnud mulje, just nagu rahvahääletus oleks ainus vorm, kuidas rahvas saab teostada kõrgeimat riigivõimu. Aga see on pooltõde. Teine pooltõde selgub põhiseadusest, mis ütleb, et kõrgeimat riigivõimu teostab rahvas ka läbi riigikogu valimiste. Miks te alahindate seda poolt? Need on täiesti võrdväärsed. Ja seesama Riigikogu on vastu võtnud perekonnaseaduse, kus on üheselt kirjas: abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel

Pohlak: kui te riigikogu valimisi võrdlete rahvahääletustega, siis me võiksime avada selle arutelu, kas ka avatud nimekirjad, suletud nimekirjad – kõik see. Ma vaatan teie näoilmet, te vist ei taha seda debatti sinna viia. Ja ma ütlen veel kord, et jah, mehe ja naise abielu on praegu ju seadustes välja toodud, aga ma ütlen veel kord, et see olukord võib muutuda igal hetkel ja märgates erinevate ühiskonnagruppide poolt välja toodud allkirjade korjamisi ja muid asju, siis see hetk võib üpris varsti olla ja seetõttu on vastutustundlik ja mõistlik küsida Eesti inimeste käest seisukohta selles küsimuses, et mitte talitada nii, nagu läks kooseluseadusega, mis lõi Eesti rahva kahte lehte ja tegelikult hoiab inimesi eriarvamuste juures siiamaani.

17:17

Kallas: kas on võimalus, et koalitsiooni sõnastus muutub?

Pohlak: praeguse seisuga ei ole plaanis muuta. 

17:13

Maris Lauri: miks ei ole referendum "ei" puhul sidu: riigikogu läheb laiali?

Pohlak: koalitsiooni läbirääkimistel lepiti suund kokku, arvamusi oli erinevaid. Selline see kokkulepe on.

16:52

Põlluaas võttis kümneminutilise vaheaja.

16:52

Jevgeni Ossinovski seletuskirjast: Te rääkisite niivõrd sulni paatosega rahva arvamuse küsimise olulisusest. Aga selle kõrval paraku teie eelnõu seletuskiri on kaunis kõhnakene. Teil ei ole ühtegi sisulist selgitust, mida tehakse ja miks tehakse ja mis on selle tegemise tulemus.

Siim Pohlak: millest tuleneb sotsiaaldemokraatide niivõrd suur viha selle rahvaküsitluse vastu, nii suur raev inimeste arvamuse teada saamise vastu. Te viitasite enne, et tuleks küsida ja mul oli paatos sellel teemal. Jah, ma suhtun sellesse kirglikult. Ja minu meelest on väga vähe Eestis küsitud rahva arvamust ja see on häbiväärne ja mul on kurb näha, et sotsiaaldemokraadid sellesse sellise vihaga suhtuvad.

16:48

Opositsioon toob alatasa välja, et referendumi eelnõu, mida on küpsetatud pool aastat, on oma seletuskirjaga väga nadi. Poolele A4-le on kirja pandud kõik "mõju" ja "tagajärjed", mida peetakse naeruväärseks.

16:45

Kas Pohlak andis sisulise vastuse või ei pea ta seda tegema, kui küsija sõnastab küsimuse solvavalt?

Jürgen Ligi: Te olete rõhutanud, et te olete veendunud demokraat ja teiselt poolt põlgate intellektuaalsust ja oma olemuses te ju oma nappide vastustega ja argumentide vältimisega ka tõestada seda. Selles mõttes on kõik väga siiras. Iseasi, et te alahindate rahvast. Kas demokraatia ja ebaintelligentsus on ühildatavad? Aga ma küsin teie taotluse kohta. Perekonnaseaduse § 1 ütleb, et abielu on mehe ja naise vaheline liit. Teie tahate saada referendumilt vastust, et abielu on mehe ja naise vaheline liit Eestis. Kuidas nüüd seda tulemust hinnata? Kas see tähendab, et abielu väljaspool Eestit ei kehti? Või see tähendab, et see ei ole mehe ja naise vaheline liit väljaspool Eestit üldiselt? Mis see juriidiline konstruktsioon on? Proovige nüüd intellektuaalne olla.

Siim Pohlak: Ma arvan, et see esimene pool, mis seda puudutas, siis sageli need küsimused on lihtsalt niivõrd suunatud ja niivõrd kallutatud, et sellesse debatti asumine ei ole seda väärt. (Hääl saalist.) Ei, aga kui härra Rõivas siin enne siunas valitsust. Samamoodi, teie ei räägi asja sisust, te lihtsalt otsite erinevaid nurki, kuidas teha propagandat, et see rahvahääletus ei ole vajalik, ei ole õige. Miks ma pean sellisele propagandale vastama? Küsige sisulisi küsimusi.

16:40

Mihhail Lotman: ma ei näe ühtegi lahendust, mida see referendum pakub, aga näen probleeme, mida tekitab juurde. Kultuuris institutsioon muutub, arusaam perekonnast jne. Tahate külmutada perekonna mõistet.

Pohlak: me ei soovi külmutada perekonna mõistet, soovime rahva arvamust. Ei saa rutata Eesti ühiskonnast ette.

16:24

Riigikogus käib tõeline palagan!

Jürgen Ligi küsis Pohlakult, mida muudab referendum, kus erinevalt pereakonnaseadusest, on lisatud sõna "Eestis". Aga kuna Ligi küsimuse sõnastust sisaldas solvanguid Pohlaku aadressil, ei andnud Pohlak sisulist vastust. Käitumismustri kiitis heaks ka Põlluaas, kelle sõnul ei saa Ligi oodata vastust, kust ta inimesi solvab. Lisame täpsema dialoogi esimesel võimalusel.

16:09

Signe Kivi: mis perekonnamudelid on teie elu seganud?
Pohlak: miks peaks midagi valesti olema? See on teie väide, ma ei nõustu sellega.

16:00

Miks abielureferendumit on vaja? Pohlaku sõnul selleks, et tuua selgus majja, kas rahvas pooldab kooseluseadust, mis mõned aastad tagasi riigikogus läbi suruti.

15:58

Pohlak selgitab, kui referendum saab "jah" toetuse, tekib piirang: seadusandjatel ei ole võimalik muuta perekonnaseadust ilma uue rahvahääletuseta. "Ei" korral võib muuta perekonnaseadust, aga see ei tähenda kohustust seda kohe muuta.

15:55

Koalitsioonist oli päevakorra vastu Ladõnskaja-Kubits ja Kiisler. Saaremäe hääletas poolt.

15:52

Saali kõnepuldis on Siim Pohlak, kes annab ülevaate referendumi mõttest.

15:52

VÕIT VÕIMULIIDULE! 53 saadikut oli päevakorra kinnitamise poolt, vastu 46, erapooletuid ei olnud.

15:39

KULDVÕTMEKE? Põlluaas teatas, et saadikutele trükitakse uued ja korrektsed päevakorrad, et opositsiooni tümitamine saaks lõppeda. Selleks võetakse viieminutiline vaheaeg!

15:36

Jevgeni Ossinovski: „Valitsusliit asub täna riigikogus läbi suruma abielureferendumit, mis ei lahenda ühtegi Eesti probleemi ja juhib tähelepanu oluliselt kõrvale. Täna jõudsid Eesti haiglad esmakordselt 300 koroonapatsiendini, lähimad nädalad näevad patsientide edasist kasvu haiglavõimekuse piirimaile.“

15:34

LÄBIMURRE! Päevakorda hakatakse kinnitama! HOIDKE HOBUSEID! Indrek Saar ütleb, et tema laual on hoopis teistsugune päevakord, kus tuleks käsitleda midagi hoopis muud kui abielureferendumit.
Riigikogu spiiker selgitab, et Saare käes on tõepoolest vana päevakord, aga pole muret - kohe hääletakse uut päevakorda.

15:27

Saal vaidleb juba praegu väärtuste üle! Opositsioon tahab rõhku panna koroonast tingitud terviseküsimusele ja sellest tulenevalt muuta päevakorda ning eemaldada seal olevat abielureferendumit, kuid koalitsioon, eesotsas EKRE fraktsiooni esimehe Siim Pohlakuga, pole nõus päevakorda muutma.

15:23

Riigikogus vaieldakse praegu päevakorra üle. Opositsioon tahaks peaministriga rääkida tervisekriisist, kuid koalitsiooni sõnul on Jüri Ratas Toompealt juba vehkat teinud. Riigikogu spiiker tõi Ratase puudumise põhjuseks tiheda töögraafiku. Põlluaas lisas, et Ratasa on lubanud tulla suurde saali teisipäeval.

15:17

Seega on koalitsioonil teoreetiliselt olemas 53 häält, seda eeldusel, et referendumi vastased Isamaast Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Siim Kiisler ja Üllar Saaremäe hääletavad poolt. Lisaks on oma otsustuse küsimärgistanud Mihhail Lotman Isamaast.

15:13

Kohalolekukontrolli järgi puuduvad istungilt veel Ants Laaneots (Reformierakond), Imre Sooäär (Keskerakond), Martin Repoinski (Keskerakond) ja Kalvi Kõva (SDE).

15:11

Üks puudujatest on keskerakondlane Mihhail Korb, sest ta on olnud lähikontaktis koroonaviiruse nakatujaga.

„Sain nädalavahetusel teate, et mul on olnud lähikontakt koroonaviirusesse nakatunuga. Seetõttu pean olema eneseisolatsioonis 20. detsembrini. Samas on mul võimalus teha test 16. detsembril ja kui see peaks osutuma negatiivseks, lõpeb minu eneseisolatsioon varem,“ teatas Korb sotsiaalmeedias.

15:09

Riigikogus on kohal 96, puudu 5 saadikut. Abielureferendumi esimese lugemise menetlemine peaks kestma orienteeruvalt kolm tundi. Kõigepealt esinevad kõnedega referendumi algatajad, kelle käest saavad saadikud ka küsimusi küsida. seejärel saavad kõik viis fraktsiooni esineda kõnedega.

13:44

Põhiseaduskomisjoni aseesimees Lauri Läänemets ütles, et abielureferendum on Eesti rahva mõnitamine. „Referendumi läbisurumiseks on viimased paar nädalat rakendatud tohutult ametnikke, kes peaks tegelema inimestele ja majandusele lahenduste otsimisega. Arstid hoiatavad, et aastavahetuse paiku võib haiglaid tabada kriis, jaanuari algus saab olema väga keeruline aga EKRE tõukab riigikogu jaanuari alguses ainult referendumiga tegelema, sest vahemikus 11.-18. jaanuar on vaja otsus läbi suruda.“