Maailm

USA valijamehed kogunevad valima järgmist presidenti (9)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 14. detsember 2020 19:14
Valijameeste kogus saavutab pea igasuguse kahtluseta võidu demokraat Joe Biden.Foto: AP/Scanpix
Esmaspäeval kogunevad Ameerika Ühendriikide valijamehed osariikide keskustesse, kus nad hääletavad ametlikult järgmise USA presidendi poolt. Tulemused saadetakse edasi Kongressile, kus need 6. jaanuaril kinnitatakse.

Teatavasti ei vali USAs presidenti otse rahvas, vaid seda teevad 538 valijameest, kelle määravad kohaliku valimistulemuse põhjal ametisse osariigid ehk lihtsamalt öeldes osariigis rahvahääletusel võidutsenud partei. Igalt valijamehelt eeldatakse võitjapartei presidendikandidaadi toetamist. Põhjalikumalt saab valijameeste kogu süsteemi kohta lugeda SIIT.

Samal teemal

Valimistulemuste põhjal võib öelda, et endine asepresident Joe Biden teenib valijameeste kogus 306 häält ja Trump 232. Ehkki valijamehed on üldjuhul osariigis võidutsenud parteile lojaalsed, esineb ka „truudusetuid valijamehi“, kes võivad osariigi tahtest hoolimata vastaskandidaadi poolt hääletada. Bideni edu on siiski piisavalt suur, et üksikud truudusetud valijamehed midagi suures plaanis muudaks. Valituks osutumiseks on vaja vähemalt 270 valijamehe toetust.

Hääli antakse vanamoodsalt, paberi ja pastakaga. Valijameeste hääled saadetakse edasi Kongressile. Need loetakse ametlikult üle ja kinnitatakse 6. jaanuaril. See on USA keeruka valimisprotsessi üheks viimaseks etapiks. 20. jaanuaril vannutatakse uus president ametisse. 

Trump pole siiani kaotusega leppinud. Alles reedel lükkas ülemkohus tagasi Texase esitatud hagi, mille eesmärk oli kehtetuks muuta kümned miljonid valimissedelid neljas osariigis, kus võitis Biden. Kui valimiskogu hääletus on lõppenud, oleks Trumpi ainus järelejäänud võimalus veenda Kongressi, et nood ei kinnitaks 6. jaanuaril avalikustatavat valijameeste kogu hääletustulemust. Ilmselt ei toeta Kongressi kumbki koda selles küsimuses Trumpi alusetuid väiteid, sest ka mitmed vabariiklastest senaatorid on Bideni võitu aktsepteerinud.

Kuna valimised on seekord eriti tuliseid emotsioone üles kütnud, toimuvad valijameeste kogunemised rangelt turvatud ja muuks tegevuseks üldse suletud asupaikades. Näiteks Michigan sulges valijameeste kogu eel igaks juhuks kapitooliumihoone, kus muidu töötavad nii osariigi senat kui esindajatekoda. Hääletamine algab sealse aja järgi kell kaks pärastlõunal (kl 21 Eesti aja järgi). Valijameeste kogud ei tule üle riigi kokku ühte kohta ega samaks ajaks. Hääletusringi lõpetab USA ajavööndites kõige tagapool asuv Hawaii (meie aja järgi kell 2 öösel).

Et olukorda veelgi pingelisemaks ajada, teatas president Trumpi lähedane nõunik Stephen Miller intervjuus telekanalile Fox News, et mõnes osariigis, kus Joe Biden võitis, koguneb alternatiivne valijameeste kogu, mis kuulutab hoopis president Trumpi valimiste võitjaks ning saadab selle tulemuse kongressile. Kui Milleri väide vastab tõele, pole tegemist juriidiliselt millegi poolest siduva ega millekski kohustava aktsiooniga. Küll aga aitab seda osa rahvast, kes Trumpi kaotust tunnistada ei suuda, endiselt ärevil ja segaduses hoida. ABC News vahendab, et Wisconsinis kogunesidki kümme vabariiklasest valijameest, kes valisid võitjaks Trumpi ning loodavad, et enne 6. jaanuari saabub ime ning mõni kohtusaal osariigi valimistulemuse ringi pöörab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee