Maailm

Brexit: ELi pakkumine on kaubandusläbirääkimiste jätkudes vastuvõetamatu (1)

Toimetas Valeria Filippova, 13. detsember 2020 11:47
Anti-Brexiti protestijad Londoni tänavatel. Foto: Reuters/Scanpix
Brexiti-järgsed kaubandusläbirääkimised on öö läbi kestnud, Ühendkuningriik ja Euroopa Liit sisenevad kriitilisse päeva - liidrid peavad otsustama, kas tehing toimub.

Mõlemad pooled on hoiatanud, et kokkuleppele tõenäoliselt ei jõuta. Valitsuse allika sõnul on Euroopa Liidu pakutavad tingimused Ühendkuningriigile jätkuvalt vastuvõetamatud, vahendab BBC.

Eeldatakse, et Boris Johnson vestleb Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga pärast selle nädala alguses kokku leppimist pühapäevases tähtajas.

Kui pooled pole kokkuleppele jõudnud, otsustavad Boris Johnson ja Ursula van der Leyen, kas loobuda läbirääkimistest või jätkata neid pärast tähtaega.

Välissekretär Dominic Raab ütles, et juhtidel on kokkuleppe sõlmimise võime, öeldes: „See, mida sel 11. tunnil lõpuks vaja on, on poliitilise logjami liigutamine."

Ta ütles, et Suurbritannia ei saa pärast pühapäeva tulevastel kõnelustel ust sulgeda, kuid nüüd on jätkamiseks väga kõrge latt,  lisades: „Me pole veel seal".

Kõneluste takistused

Kõneluste peamine takistus on see, kui tugevalt peaks Ühendkuningriik tulevikus ELi majanduseeskirjadest kinni pidama.

Euroopa Liit on otsustanud takistada Ühendkuningriigil omandada ebaõiglane eelis tariifivaba juurdepääsemiseks oma turgudele - maksud ostetud ja müüdud kaupade eest -, kehtestades samal ajal oma normid toodete, tööõiguste ja ettevõtlustoetuste osas. 

Kalapüügiõigused on veel üks suur lahkarvamuste piirkond. Euroopa Liit hoiatas, et ilma ELi laevastike juurdepääsu Ühendkuningriigi vetele ei saa Ühendkuningriigi kalurid oma kaupade müümiseks enam erilist juurdepääsu ELi turgudele.

Kuid Ühendkuningriik väidab, et see, mis toimub tema enda vetes, ja laiemad ärireeglid peaksid olema tema kui suveräänse riigi kontrolli all.

Mõlemad pooled ei nõustu ka selles, kas Euroopa Kohus peaks lahendama Ühendkuningriigi ja ELi tulevased kaubandusvaidlused.

„Pole selge, kuidas avalikustatakse igasugune otsus kõnelustest loobuda ja on tõenäoline, et poliitilised juhid otsustavad jätkata läbirääkimisi ka pärast pühapäeva," ütles BBC korrespondent Kevin Connolly.

Valitsuse allikas ütles: „Peaminister ei jäta selles protsessis ühtegi kivi ümber pööramata, kuid tal on täiesti selge: iga leping peab olema õiglane ja austama põhilist seisukohta, et Suurbritanniast saab kolme nädala pärast suveräänne riik."

Samal teemal

08.12.2020
IIRIMAADE PIIR BREXITI JÄREL: euroliidu ja brittide läbirääkimistes toimus viimaks läbimurre
08.12.2020
BREXIT VÕI VAESUS? Idaeurooplased ei koli enam Suurbritanniasse
02.12.2020
Brexit pöörab Inglismaa jalgpallituru pea peale

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee