Eesti uudised

Irja Lutsar kummutab teooriaid: ma ei ole kuidagi seotud Pfizeri koroonavaktsiiniga (28)

Toimetas Hindrek Pärg, 13. detsember 2020 11:21
Irja LutsarFoto: Merilin Ulm
Viroloog ja teadusnõukoja liige Irja Lutsar kummutab sotsiaalmeedias levivaid väiteid ja teooriad ning kinnitab, et ei ole kuidagi seotud Pfizeri koroonavaktsiiniga ega tea ka kedagi, kes vaktsiiniga tegeleks. 

Facebookis on viimastel päevadel negatiivses võtmes kajastatud Lutsari töötamist ravimifirmas Pfizer, mis on praegu töötanud välja esimese laialdaselt kasutusse võetava koroonavaktsiini. Lutsar töötas ettevõttes aastatel 1999 - 2004, mil Lutsari sõnul Pfizer vaktsiinidega veel ei tegelenud. 

Samal teemal

"Vaktsiinidega tegeleva firma võttis Pfizer üle pärast seda, kui mina olin Pfizerist lahkunud. Seega ei tunne ma kahjuks kedagi, kes Pfizeri vaktsiinidega tegeleks ja Pfizeri aktsiad mul ka ei ole," kirjutab Lutsar Facebookis.

Eesti teadur oli Pfizeris töötades hoopis raske seeninfektsiooni ravimiseks mõeldud vorikonasooli kliinilise programmi juhina. "Mul oli au olla vorikonasooli turule toomise juures, mis toimus vahetult kaksiktornide pommitamise järel. Samasugust väljakutset pakkuv aeg nagu praegu," kirjutab Lutsar. 

Viroloog kuulub ka Euroopa ravimiameti pediaatrilisse komiteese. "Alates 2007 aastast pole ma ühtegi ravimtööstusega seotud kliinilist uuringut teinud, ravimitööstuselt sentigi loengutasu võtnud ega ühelgi konverentsil ravimitööstuse poolt sponsoreerituna käinud," seletab Lutsar, mida komiteesse kuulumine hõlmab. 

Ta lisab: "Olen sellel aastal Eestis korduvalt esinenud koroonaviiruse teemal, kahjuks kõiki kutseid pole suutnud aja puudusel vastu võtta. Kõik loengutasud, mida kutsujad ise on soovinud maksta, on läinud laste kliiniliste uuringute fondi, mida haldab Tartu Ülikool. See on kõigile hea võimalus annetada pediaatria edasiarendamisse Eestis.

"Kuna vaktsiinid (karjaimmuunsuse teke) tunduvad olevat ainuke võimalus kuidas koroonapandeemiat leevendada, siis näen tunneli lõpus valgust. Loodetatvasti on kevadel meil võimalus valida mitme erineva vaktsiini või nende komibinatsiooni vahel. Hoiame seniks üksteist."

Samal teemal

13.11.2020
Ööpäevaga lisandus 344 koroonapositiivset, suri üks inimene
13.11.2020
Ester Öpik: terviseametis pole alati olnud selgust, mis on suur ja pikk plaan
13.11.2020
ETTEVAATUST, KIRIKULISED! Ministeerium soovitab jumalateenistust jälgida kodus veebiülekandega
12.11.2020
Esmaspäevast hakkavad USA kodanikud koroonavaktsiini saama