Eesti uudised

ÕL VIDEO | Jõulukuuse saab kätte iseteenindusplatsilt. Kuusemüüja: eks see on suuresti usalduse peale (4)

Carolin Liis Tamm | Video: Robin Roots, 12. detsember 2020 18:24
Kuusemüük.Foto: Robin Roots
Jõulud hakkavad lähenema ja kuusemüüjatel on käed-jalad tööd täis. Olukorras, kus eestlased jõule koduseinte vahel tähistavad ja reisimine on piiratud, ootavad nulukaupmehed sel aastal varasemast suuremat müüki.

“Võib öelda, et väga tegusad päevad on olnud. Esimesed päevad on isegi kiiremad olnud kui eelmine aasta,” räägib Rescoval OÜ juht Reijo Metsaoja, et müügi algus on olnud tugev.

Ka Artiston OÜ kuusemüüja Heiki ootab, et sel aastal kaunistab kuusepuu rohkemate eestlaste kodusid. “Eestlane on nüüd kodus ja seoses olukorraga ei saa riigist väga välja minna. Võiks ikka rohkem (müüki - toim.) tulla,” ütles Heiki.

Võrreldes eelnevate aastatega on hetkel raske ennustada, kas ostjaid on rohkem või vähem. “Eks inimene on natukene arglikum, aga muidu väga erinevust ei olegi,” räägib Heiki.

Iseteenindusega müügipunktid toimivad usalduse pealt

Reijo Metsaoja sõnul on sel aastal erinevus olnud e-poe müükidega, mis on võrreldes varasemaga väga palju kasvanud. Juba 15 aastat kuuski müünud ettevõttel Rescoval OÜ on Tallinnas ja selle lähiümbruses kokku 15 müügiplatsi, kuid lisaks on nad kontakti vältimiseks üles seadnud ka iseteenindusplatsid.

“Seda ei ole mitte keegi varem teinud. Eks see on suuresti usalduse peale ka. Vaatame, kas Eesti ühiskond on selleks valmis või mitte,” räägib Reijo, et siiani on klientidelt vaid positiivset tagasisidet saadud ja ühtegi puud veel varastatud pole.

“Kõikidel kuuskedel on küljes hinnasilt ja QR-kood, mis juhatab otse õigele lingile. Saad panna ostukorvi, maksta ja selle kuusega ka koju minna,” tutvustab Reijo, et saagimise ja pakkimisega peab koha peal muidugi ise hakkama saama, aga see-eest on isetegemise rõõm. Iseteeninduspunkt asub Peetris ja teine müügipunkt tuleb peagi ka Rocca al Maresse.

Lumine talv tooks rohkem ostjaid 

Kuusemüüja Heiki sõnul oleneb kõige populaarsema puu valik ajast. “Detsembri alguse poole läheb ikkagi Kaukaasia nulg ja võõrliigid, mida jõulule lähemale, seda rohkem ikka harilik kuusk,” räägib Heiki, kes lisab, et potikuuskede populaarsus on kasvanud. “Võrreldes eelmise aastaga julgeb inimene juba seda osta.”

Ka Reijo sõnul meeldib eestlastele enim harilik kuusk. “Ikka traditsiooniline eesti kuusk, mis on kasvanud Eestimaal, kodumaise põllu peal. Meie müümegi ainult Kuivaleski talu kuuski, mis on Tartumaalt pärit ja kvaliteet on ülikindel.”

Populaarne aeg kuuseostuks on alles ees. Ligi 50 müügipunktiga ettevõte on kiireks jõulueelseks perioodiks valmis. “Nüüd ongi täna-homme ja järgmine nädalavahetus. Need päevad ma arvan on käed-jalad tööd täis. Järgmine nädal on ka selline, et päris külm ei hakka,” räägib Heiki.

Reijo sõnul mõjutab müüki ka ilm. “Kui oleks lund, siis oleks müük ka kindlasti kiirem. Emotsioon tuleb ikka kui lumi sajab ja siis on tunne justkui midagi oleks veel puudu,” räägib ta.

Puu peab toas vastu ligikaudu kaks nädalat. “Meie anname enda puudele ka garantii, sest me oleme need väga hiljaaegu maha võtnud. Julgeme garantii anda inimestele, kes lähevad meie puuga ja kodus hakkab pudenema. Kui meil veel müügiplats lahti on, siis oleme öelnud, et tooge kuusk tagasi ja vahetame ringi,” ütleb Reijo, kelle sõnul on aastate jooksul mõni puu ka tagasi toodud, aga pigem tullakse järgmine aasta ja öeldakse, et puu seisis uskumatult kaua.

Kuused, mis müügipunktidesse jäävad leiavad tee loomaaeda elevantidele söögiks. Reijo loodab, et puid üle ei jää. “Meil on küll sedaviisi, et ega meil järgi ei jää reeglina. Kui mõnikümmend puud jääb järgi, siis sellest tehakse hiljem lillepoodides pärjad ja need lähevad ka kasutusse.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee