Kommentaar

ZUZU IZMAILOVA: valitsuse otsus sulgeda koolid ja huviringid, aga jätta avatuks kirikud on silmakirjalik. Kas kõvasti uskudes viirus ei nakka?  (80)

Zuzu Izmailova, 12. detsember 2020 12:46
Zuzu IzmailovaFoto: Kalev Lilleorg
"Valitsuse otsus sulgeda koolid ja huviringid, aga jätta avatuks kirikud on rohkem kui silmakirjalik. Kas kõvasti uskudes viirus ei nakka?" pärib Eestimaa Roheliste juht Zuzu Izmailova valitsuse koroonapiirangute valguses.

Valitsuse otsus sulgeda koolid ja huviringid, aga jätta avatuks kirikud on rohkem kui silmakirjalik. Kas kõvasti uskudes viirus ei nakka? Serbia Õigeusu Kiriku pea patriarh Ireneusega läks teisiti, tema suri koroonaviirusesse, millesse ta nakatus Serbia Õigeusu Kiriku Montenegro piiskopi Amfilofije matustel, kes suri samuti viirusesse. Pealegi pidavat jumal ju igal pool olema, mistõttu ilmtingimata kirikutesse palvustele kogunema ei pea.

Ka vaimse tervise "argument" pole päriselt argument, vaid demagoogia. Või loodetakse valitsuskabinetis, et stressis lapsevanemad ja õpetajaid hakkavad pingete maandamiseks kirikus käima? Sealt oleks ju kindlam inimesi heade mõtetega referendumile saata?

Tanel Kiik selgitas, et pühakojad ei asu kuskil halva ventilatsiooniga keldrites, üldjuhul on ju tegemist avarate ruumidega, kus võimalik distantsi hoida, on täpne tsitaat. Lapsevanemana loen ridade vahel välja võrdluse koolidega, kus ventilatsioon on problemaatiline. Et klassides on halb sisekliima, mille tõttu võib 12 õppeaasta jooksul kaduma minna kuni aastajagu teadmisi, on juba ammu räägitud. Lükkame õppetöö distantsile, tekitame tööl käivate vanemate ja nende laste elukorraldusse segaduse ja edasi? Mis plaan on, härrased?

Eeldaks, et distantsõppe ja jõuluvaheaja jooksul korrastatakse koolide puudulikud ventilatsioonisüsteemid. Mind ei üllata, et Eesti poliitikud teadlasi ei kuula ja toimetavad oma kõhutunde pealt või partei huvidest lähtuvalt, kuid haridusministri sõnul ei saavatki plaane teha ja linnapea Kõlvarti sõnul, polevatki valitsusel mingit plaani, on vaid reaktsioonid. See on Kõlvartitagi selge.

Sotsiaalministri sõnul olevat üldine loogika selles, et kirikud on paljude Eesti elanike jaoks oluliseks paigaks. Võibolla ongi, ei hakkaks selle üle üldse vaidlema. Kuid tõele au andes on täna ka koolid ja huviringid veel paljudele olulised ning ka soe koolitoit on veel paljudele lastele ainus arvestatav toidukord päevas.

Kulla valitsus, kirikuid olete maksumaksja raha eest tänaseks küllat ülekullanud. Tehke nüüd üks kristlik tegu pannes Eesti ajaloo õelama referendumi korraldamiseks mõeldud kaks miljonit ja arbodivastasele Monika Helme sõbrannale mõeldud 170 tuhat eurot vaimse tervise edendamisega tegelevatele ühingutele ja üksikvanematele, jääks veel üle ka toidupangale nälgas lastele edasi jagamiseks.

Ja kui kingitused jagatud, võiks ka koolide ventilatsioonisüsteemi parandamisele mõtlema hakata, et edaspidi saaksid vanemad oma lapsi kiriku asemel ikka kooli saata.