Maailm

Ühendkuningriik kuulutas välja sanktsioonid 10 isikule Tšetšeeniast ja mujalt 

Toimetas Greete Kõrvits, 11. detsember 2020 21:45
„PEATAGE HOMOFOOBIA TŠETŠEENIAS“: meeleavaldajad Pariisis Vene saatkonna ees.Foto: AFP/Scanpix
Ühendkuningriik kehtestas sanktsioonid, sh reisimispiirangud ja varade külmutamise 10 isikule ja 1 organisatsioonile tõsiste inimõiguste rikkumiste eest (sh piinamine ja tapmine).

10. detsembril kuulutas Ühendkuningriik välja uued sanktsioonid 11 poliitikule, ametnikule ja teistele, kes vastutavad tõsiste inimõiguste rikkumiste eest Venemaal (täpsemalt Tšetšeenias), Venezuelas, Gambias ja Pakistanis, teatab riigi suursaatkond pressiteates. Sanktsioonid on osaks ÜK ülemaailmsest inimõiguste hoidmise püüdlusest, mis annab Ühendkuningriigile võimaluse takistada inimõiguste rikkujate sissepääsu riiki, raha liigutamist läbi ÜK pankade ja saamast kasu ÜK majandusest. Ühendkuningriigi otsus on tehtud paralleelselt Ameerika Ühendriikidega, kes andsid samuti teada uutest piirangutest. Kokku on ÜK ja USA kuulutanud välja piiranguid 31 subjektile.

Venemaal kehtestas ÜK sanktsioonid (sh reisipiiranguid ja varade külmutamise), 3 isiku ja Terek Special Rapid Response Unit vastu, kes vastutavad Tšetšeenia LGBT kogukonda kuuluvate inimeste piinamise ja teiste inimõiguste rikkumiste eest. Venezuelas on sanktsioonid suunatud isikute vastu, kes vastutavad inimõiguste rikkumiste eest Nicolás Maduro ebaseadusliku režiimi all. Sanktsioonid on kehtestatud ka endise Gambia presidendi Yahya Jammehi vastu ja Pakistani endise kõrge politseiametniku Ahmad Anwar Khan’i vastu. Jammehi süüdistatakse korruptsioonis, inimõiguste rikkumises ning ka vägistamises. Endist Pakistani politseiülemat aga oma ametivõimu ärakasutamises libavahistamisi korraldades, mille käigus politseinikud kaitsetuid inimesi ära tapsid.

Täisnimekiri isikutest, kelle vastu ÜK sanktsioone kehtestas:

Venezuela

1.       Rafael Bastardo: kuni 2019. aastani Venezuela eriüksuslaste komandör;

2.       Remigio Ceballos Ichaso: rahvusjõudude strateegiaülem;

3.       Fabio Zavarse Pabon: Venezuela Rahvuskaardi juht.

Venemaa Föderatsioon

4.       Magomed Daudov: Tšetšeenia parlamendi esimees;

5.       Ajub Katajev: tšetšeeni siseministeeriumi esindaja Arguni linnas;

6.       Apti Alaudinov: Tšetšeenia asesiseminister ja politseimajor;

7.       Tšetšeenia siseministeeriumi eriüksus Terek.

Gambia

8.       Yahya Abdul Aziz Jemus Junkung Jammehi: Gambia ekspresident;

9.       Yankuba Badjie: Gambia rahvusliku luureameti endine peadirektor;

10.    Zineb Jammeh: Yahya Jammeh' abikaasa, endine esileedi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee