AstraZeneca ja Sputnik V vaktsiinid. Kas kombineerituna leitakse mõlemast efektiivsem vaktsiin? Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. detsember 2020 15:40
Oxfordi ülikooli ja biotehnoloogiaettevõte AstraZeneca koroonavaktsiini arendajad alustavad aasta lõpus kliinilisi uuringuid koostöös Venemaa Gamaleja instituudiga, mis valmistab Sputnik V vaktsiini. Briti ja Vene arendajad üritavad efektiivsuse parandamiseks kahte vaktsiini omavahel kombineerida, vahendab The Independent.

Venemaa riikliku investeerimisfondi (RDIF) juht Kirill Dmitrijev teatas avalduses, et Venemaa on otsustanud alustada uue kombineeritud vaktsiini tootmist koos AstraZenecaga, kui Briti-Rootsi ettevõte on kliinilistes uuringutes oma toote efektiivsust tõestanud. AstraZeneca teatas reedel samuti, et uurib vaktsiinide kombineerimist. Vene teadlaste arvates võib selline käik koroonavaktsiini tõhusust ja inimeste immuunsust märkimisväärselt parandada.

Vastavalt neljapäeval avaldatud uuringuandmetele on AstraZeneca arendatud Oxfordi vaktsiini efektiivsuse määr 90%, kui seda manustatakse esmalt poole annuse ja seejärel terve annuse kaupa. Kui patsiendile manustatakse kaks täisdoosi, on vaktsiini efektiivsus uuringuandmete kohaselt vaid 62%.

Ajakirjas The Lancet avaldatud uuringus öeldi, et vaktsiini saanud vabatahtlikud pole vajanud haiglaravi ja neil pole täheldatud tõsiseid sümptomeid. Efektiivsust märkivad tulemused põhinevad Suurbritannias ja Brasiilias toimunud kolmanda faasi uuringute koosanalüüsil, milles osales 11 636 inimest.

Venemaa on väitnud, et Sputnik V on 92% efektiivne. Riik alustas laiaulatuslikku vaktsineerimist juba umbes nädala eest – vaatamata sellele, et Vene vaktsiin alles läbib kolmanda etapi kliinilisi uuringuid. „See näitab Sputnik V tehnoloogia tugevust ja meie tahet ning soovi teiste vaktsiinidega koostööd teha, et võidelda koos Covidi vastu,“ sõnas Kirill Dmitrijev. Venelane lisas, et pandeemia võitmiseks on määrava tähtsusega koostöö erinevate riikide teadlaste vahel.

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

Täiesti mõistetav 11. detsember 2020 23:53
Kirill Dmitrijevile kanti Suurbritannia arvele õige summa ja kõik toimub kogu maailma hüvanguks. Kes kelle pealt mida kupib polegi üldse oluline. Tegelik tõde on ju selles, et kui Veneaa rahvaarvu silmas pidada ja sealjuures ainult kopikaid maksev Sputnik igati töötab, siis pole ju AstraZenecaL oma ülikallist laga kusagil turustada.

SISUTURUNDUS