Hassan Diab usub, et teda ei tohiks plahvatusega seoses vastutusele võtta.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. detsember 2020 09:52
Liibanoni kohtunik esitas ajutisele peaministrile Hassan Diabile ja kolmele endisele ministrile süüdistuse kuritegelikus hooletuses seoses augusti alguses Beiruti sadamas toimunud plahvatusega, kus hukkus üle 200 inimese. 

Liibanoni riikliku uudisteagentuuri teatel esitati neljapäeval süüdistused peaministrile, rahandusministrile ja kahele avalike tööde ministrile. Kohtunik peab nende süüteoks kuritegelikku hooletust, mis põhjustas „sadade inimeste surma ja vigastamist“. Need on kõige tõsisemad süüdistused, mis on seni plahvatusega seoses esitatud, teatab CNN. Juhtumit uuriv kohtunik Fadi Sawan kavatseb järgmisel nädalal Diabi ja eksministrid üle kuulata.

„Peaministri südametunnistus on puhas. Ta on kindel, et tema käed on puhtad ja et ta käitus Beiruti sadama plahvatuse toimikuga vastutustundlikult ja läbipaistvalt,“ teatas valitsuskabinet neljapäeval. Avalduses lisati, et Diab ei luba võtta ühelgi osapoolel valitsust sihtmärgiks.

Diab lahkus plahvatuse järel ametist, ent jätkas sama tööd ajutise peaministrina – ta lubas seda teha seni kuni moodustatakse uus valitsuskabinet. Diabi valitsus on tunnistanud, et neid hoiatati lõhkematerjali sadamas hoiustamisega kaasnevate ohtude eest. Ammooniumnitraadi lao suhtes hoiatati väidetavalt ka eelnevaid valitsusi, ent keegi ei soostunud probleemiga tegelema. 

Tänase päevani on jäänud ebaselgeks, mis käivitas materjali plahvatuse, ent valitsuse ametnikud mainisid, et välistatud pole ka sabotaaž. Siiski on teada, et ammooniumnitraati hoiustati laos väga halbades tingimustes. Plahvatus hävitas suurema osa Beiruti idaranniku piirkonnast. Surma sai vähemalt 204 ja vigastada üle 6500 inimese. Ligi 300 000 inimest kaotas kodu.