Kommentaar

Juhtkiri | Piirangud ei tohi mõjuda suvaliselt 

ohtuleht.ee, 10. detsember 2020 18:14
Kuigi alles sügise alguses kõlas riiklik sõnum, et koolid suletakse viimaste seas ja kontaktõpe säilib nii kaua kui võimalik, ei saa mõne kuuga toimunud meelemuutust pahaks panna. On ju vahepeal ilmnenud uued asjaolud: näiteks uuringutest tulenev teadmine, et koolide sulgemine on üks tõhusamaid meetmeid, kuidas viiruse levikut tõkestada, ja tõsiasi, et nakatumine on sagenenud just kooliealiste seas.

Kuid meelemuutust on raskem mõista siis, kui see toimub üleöö, nagu juhtus sel nädalal. Rääkisid ju ministrid nädala alguses ridamisi, et laste saatmine pikendatud talvevaheajale võib osutuda viirusega võitlemise seisukohast suisa äraspidiseks sammuks.

Paraku teatas isolatsioonis viibiv peaminister kolmapäeval sotsiaalmeedias paljudele üllatuseks, et kõik Eesti õppeasutused tuleb tulevast nädalast sulgeda. Koolijuhtidel jääb üle vaid otsustada, kas rakendada jõulude-eelsel nädalal veel distantsõpet või siis lasta lastel tõepoolest kauem puhata. Vanemad peavad aga omakorda välja nuputama, kuidas seda puhkust sisustada, sest kinod-spaad-kaubanduskeskused jne jäävad suuremas osas Eestis noortele ahvatluseks avatuks.

Et valitsusjuhi pea sisse ei näe, saab vaid üksnes spekuleerida, kas suurema tõuke ootamatuks enesekehtestamiseks andis teadusnõukoja liikmete avameelsus uute piirangute nõudmisel või Eesti suuremate linnade juhtide isetegevus nende elluviimisel.

Et lõppvariant erineb aga soovitust, siis võivad kaalutluse puhul olla mängus ka erakondlikud huvid: ida-virumaalastele on antud selge sõnum, et nad pole oma kannatustes üksi, vaid kooliõpilased teevad ühtviisi ohverdusi igal pool. Samuti mõjub kampaaniamaiguliselt pühakodade säästmine sulgemisest, kui muu vaimutoidu – st kultuuri, spordi ja huvitegevuse – võimaldamisel on otsustavaks saanud ikkagi ainult nakatumisnäitajad, nagu ilmnes selgelt ka Ida-Virumaa puhul.

Kommunikatsioonikaosena tajutavat olukorda saaks ennetada, kui teadusnõukoja analüüsid ja soovitused oleksid avalikult, nagu on soovitanud ka õiguskantsler. Siis oleks üheselt selge, millised on teaduslikult põhjendatud valikud ja millal on viivitamise või erimeelsuste taga poliitilised kaalutlused – näiteks viroloog ei peagi suutma hinnata piirangute majanduslikke mõjusid. Piisavate argumentide olemasolul on omal kohal aga mõlemad lähenemised.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee