Eesti uudised

Riigikogu võttis vastu 2021. aasta riigieelarve. Kauaks seda on? Helme: „Väga palju sõltub sellest, mis koroona teeb.“ (4)

Viljar Voog, 9. detsember 2020 17:48
Erakonnad kiitsid riigieelarve heaks pikki koalitsiooni-opositsiooni võimujooni.Foto: Kuvatõmmis/Riigikogu
Koos skandaalsete katuserahadega kiitis riigikogu neljapäeval mööda parteiliine hääletades heaks 2021. aasta riigieelarve. Kui kaua see koroonakriisis aga pädeb?

„Millal lisaeelarve tuleb, jah?“ muigas küsimuse peale rahandusminister Martin Helme (EKRE). „Väga palju sõltub sellest, mis koroona teeb ja mida teevad selle tagajärjel teiste riikide majandused. Ma Eesti majanduse osas olen optimistlik. Ka see põhjus, miks me väga kaalutletult läheme piirangute peale on soov, et Eesti majandus ei sureks ära. Aga oht ka maksulaekumistele ja tööhõivele tuleb, kui meie peamised kaubanduspartnerid, Soome, Rootsi, ka Saksamaa ja teised Balti riigid, hakkavad tõsiselt kukkuma.“

Suur teadmatus on siinjuures ka vaktsiinide turule jõudmise ja mõju kohal. Euroopa Liidus peaks vaktsineerimine praeguse kava järgi peale hakkama jaanuarist. „Jaanuaris ei kuku ükski majandus veel kokku. Aga kui meil tänavu märts-aprill läks kõik sisuliselt päevaga jää peale, siis praegu me näeme teistsugust protsessi, kus kõik vindub halvemuse poole,“ ütles Helme.

2021. aasta riigieelarve kulude ja investeeringute maht on 13,1 miljardit eurot ning tulude maht 11,2 miljardit eurot ehk eelarve on koroonakriisi tõttu negatiivne.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Maris Lauri (Reformierakond) sõnas, et tegu on vastutustundetu ja halva eelarvega: „Majanduses prognoositakse kasvu, koroonakriisis on lootust ohjamisele, kuid vaatamata sellele on Eesti ainuke riik Euroopa Liidus, mis paisutab ulatuslikult eelarve puudujääki.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee