Eesti uudised

Krista Fischer: valitsuse piirangutest ei piisa! Ida-Virumaast hullem seis on Euroopas vaid mõnes riigis (43)

Toimetas Triinu Laan, 8. detsember 2020 19:56
Terviseameti pressikonverents.Foto: Martin Ahven
Teadusnõukogu liige matemaatik Krista Fischer leiab, et kuigi valitsus peab praegu kehtivaid nakkuse leviku piiranguid piisavaks, siis teadusnõukoda nii ei arva.  

"Olen teadusnõukogus pakkunud andmepõhist tuge ja hetkel saan ka teha faktikontrolli meedias toodud väidetele," kirjutab Fischer sotsiaalmeedias ja toob näiteks haridusministri väite rahvusringhäälingule: "Plahvatuslikku kasvu pole olnud, iga nädal on tulnud 10-15 protsenti nakatumisi juurde."

Samal teemal

Tegelikkuses on nakatunute arvud kuuel viimasel nädalal on olnud: 639, 1198, 1667, 2026, 2394, 2670, selgitab Fischer, et see teeb juurdekasvu protsentideks vastavalt 87%, 39%, 22%, 18%, 11,5%, nii et "iga nädala" asemel peaks olema "viimasel nädalal".

"Jah, kasv on aeglustunud, kuid arvud on ju suured. Kas millegi ette võtmiseks on tõesti siia otsa veel "plahvatust" vaja?" küsib Fischer. 

"Olen nõus väitega, et ehk ei ole kõigile Eesti piirkondadele vaja ühesuguseid piiranguid. Kui Eesti tervikuna (ca 400 nakatunut 100 000 inimese kohta) on Euroopas hetkel keskel või veidi keskmisest tagapool, siis Ida-Virumaast hullem on asi vaid neljas riigis (Luksemburg, Horvaatia, Leedu ja Sloveenia)."

Fischer toob välja, et reedese seisuga oli haiglas 95 Ida-Virumaalt pärit koroonapatsienti. Kui samasugune protsent terve Eesti elanikkonnast oleks korraga haiglas, siis oleks seal 920 Covid-19 patsienti.

"Hetkel näeme, et ka siis, kui homsest hakkaks nakatunute arvud tõesti langema, saab tõenäoliselt veel enne jõule haiglas olema 400 patsienti," tõdeb ta, et seda nägi teadusnõukoda ette juba mõni aeg tagasi.

"Viiruse leviku pidurdamiseks saame siiski kõik üht-teist ette võtta. Endiselt kehtib see, mida rääkisime kaks nädalat tagasi – kasv pöörduks languseks, kui kõik vähendaksid oma kontakte keskmiselt 20 protsendi võrra ja lisaks sellele kannaks avalikes siseruumides maske," toonitab Fischer, et ei piisa, kui teha ainult ühte kahest.