Poliitika

Uue erakonna TULE üks juhtidest: rahvas peab ise otsustama oma asju, mitte kolm idatarka kabinetis (32)

Keit Paju, 8. detsember 2020 19:39
Lauri TõnspoegFoto: ERE
Teisipäevast eksisteerib Eestis uus erakond – TULE ehk Eesti Tulevikuerakond, mis tekkis Elurikkuse erakonna ja Eesti Vabaerakonna ühinemise tulemusel. “See nimi ütleb ära, et me vaatame natuke kaugemale tulevikku kui see kevad või homne päev,” tutvustab erakonda juhatuse liige Lauri Tõnspoeg. “Analüüsime pidevalt maailmas toimuvat ja tõdeme, et see, kuhu Eesti poliitika on täna jõudnud, ei ole enam jätkusuutlik. Kaugele me enam nii ei purjeta. Ühel hetkel toimub mingi suuremat sorti kollaps.”

Eelnevalt Elurikkuse ridadesse kuulunud Tõnspoja sõnul oli erakondade ühendamine pikem protsess, mis sai alguse juba enne viimaseid valimisi. “Võib-olla Elurikkuse erakond sündiski mingil määral sellest, et Vabaerakonda polnud võimalik ära ühendada Rohelistega. Seetõttu oli see kolmas variant. Aega jäi väga väheseks, jooksime kella vastu põhimõtteliselt võidu,” ütleb Tõnspoeg.

Tõnspoja sõnul ütleb erakonna põhimõtete kohta päris palju selle nimi – vaadatakse tulevikku. “Kuigi tulevik on tume, ei tule sellepärast kohe midagi püssi põõsasse visata. Pigem tuleb küsida, mida saame teha, et ta ei oleks tume. Tegelikult alati saame,” lisab ta. 

Erakonna slogan on aga "Tule mõistusele!". Tulevikuerakond on praktiliselt hübriid Elurikkusest ja Vabaerakonnast – Elurikkuse põhimõtetest võeti üle keskkonna ja looduskaitse missioon, Vabaerakonnast kodanikuühiskonda uskumine.

“Demokraatia on ka asi, millele peame rõhuma. See, kuhu demokraatiaga oleme praeguseks jõudnud, on see, et meil on riigikogus viis parteid, mille juured sügavalt vabariigi algusaegades. Generatsioonide vahetused ei ole toonud kaasa muutust poliitikas. Tegelikult aetakse seda ikka samamoodi edasi. Otsedemokraatia oli Elurikkuse puhul üks põhilisi ja see on ka asi, mida tahame ikkagi suruda peale. Rahvas peab ise otsustama oma asju, mitte, et kolm idatarka istuvad kabinetis ja otsustavad meie eest,” räägib Tõnspoeg.

Tulevikuerakonnal on plaan kandideerida ka järgmistel kohalike omavalitsuse valimistel. “Seda, et me igal pool oma nimekirjaga läheme, seda ei saa ma küll lubada. Ma arvan, et see ei olekski mingi eriline eesmärk omaette, et kogu Eesti alla hõivata, istuda igas külanõukogus. Kindlasti seal, kus meil inimesed on, seal me lähme välja,” selgitab Tõnspoeg.

“Kindlasti lähme ka valimisliitudesse, kui seal on toredaid inimesi, või kui on erakonnata inimesi. Meil on alt üles põhimõte, meile meeldib mõelda, et otsused tehakse ära seal, kus inimesed ise toimetavad. Mina olen siin Tallinna külje all Murastes. Siinse pundiga vaatame üle, mis saame teha ja otsustame. Ei pea tulema otsused partei peakontorist,” nendib ta. 

Tulevikuerakonna puhul on eriline ka see, et neil ei ole juhti. “Juhipõhist erakonda ei tahaks teha. Nendega on nii, et kui tekib põhjalik ja suur juhikultus ja kui juht aga midagi halba teeb, ei saa temast enam lahti,” sõnab Tõnspoeg. “Meil tekib üks kõneisik – erakonna president – selle valib üldkogu. Lisaks on meil esinduskogu ja siis on juhatus, kus on kõik võrdsed, juhatuse esimeest kui sellist meil ei ole.”

Erakondade ühendamine oli paras peavalu

Tulevikuerakonna ühismeedia leheküljel tõdetakse, et kahe erakonna ühendamine oli paras peavalu, mis võttis ülereguleerimise ja ebavajaliku bürokraatia tõttu aega üheksa kuud. Kuigi erakondade ühinemisest teatati juba augustis, registreeriti erakond alles nüüd.

“See on iseenesest sürrealistlik lugu. Uue osaühingu saan ma luua 15 minutiga ning hakata kohe äri ajama. Kahe MTÜ ühendamine võtab aga aega kolm või neli kuud. Tule taevas appi! Teatud mõttes võib see olla ehk isegi arusaadav, sest erakondi ei liideta meil just kuigi sageli,“ kirjutab Tõnspoeg, lisades, et riigi ja seadusandluse inimesekesksemaks muutmine on Tulevikuerakonna  üks peamisi missioone.

Tulevikuerakonna esimene üldkoosolek, kus valitakse uus juhatus, esinduskogu ja president toimub aasta alguses. Erakonna programmiga tutvu SIIN.

Samal teemal

06.07.2020
Miks ei ühinenud Eestimaa Rohelised Elurikkuse ja Vabaerakonna liiduga? Züleyxa Izmailova: me ei leidnud lihtsalt ühist keelt