Maailm

BREXIT VÕI VAESUS? Idaeurooplased ei koli enam Suurbritanniasse (4)

Greete Kõrvits, 8. detsember 2020 19:46
Poolakas palvetab Essexis tapetud kaasmaalase eest.Foto: AFP/Scanpix
Ühest küljest paljastas Brexiti referendum ja sellega kaasnev Suurbritannias elavatele idaeurooplastele naabrite meelsuse – postkastidesse jäetud sildid pealkirjaga „Lahkume Euroopa Liidust. Aitab Poola kahjuritest!“, tänaval järele hüütud käsud koju tagasi kasida, rünnak, mis lõppes tehasetöölise surmaga... Ent ometi näib, et mitte Brexit pole see, mis poolaka, lätlase või tšehhi kodumaale tagasi ajab.

Välismaalased pidid täitma ankeete, tõestamaks, et elavad tõepoolest Suurbritannias. Paljud pidasid seda alandavaks, ent ometi pole märgata, et prantslaste ja itaallaste arv riigis väheneks. Ida-Euroopast võib erandina esile tuua Bulgaaria ja Rumeenia, ent 2004. aastal liitunud riikidest (sh Eestist) pärit inimesi ei tõmba Ühendkuningriik enam. Ent ükskõik kui ebameeldivad ka poleks üksikud koledad intsidendid ja Brexitiga kaasnenud üleüldine vaenulik foon Ida-Euroopast tulnud tööliste suhtes, näib, et otsustavaks sai majanduslik olukord uuel ja vanal kodumaalgi, kirjutas The Economist. 

Samal teemal

Mõttekoda Migration Observatory osutab ka sellele, et Ida-Euroopast pärit töölised teevad raha nimel tihtipeale tööd, mis ei vasta nende oskustele ja kvalifikatsioonile. Seetõttu võib oletada, et oma võimetest lihtsama töö tegemine tüütab ühel päeval ära. Rohkem kui pooled kõrgharidusega Euroopa Liidu kodanikud tegutsevad ametites, mille puhul piisaks põhi- või keskharidusest. Siin võivad mõttekoja raporti koostajate arvates natuke süüdi olla ka brittidest tööandjad, kes ei usalda välismaalasi vastutusrikkamatele kohtadele panna.

Migration Observatory toob esile sellegi, et erinevalt inglastest ei küsi võõramaalane tööst ilma jäädes sama suure tõenäosusega abi – kas siis infopuudusest või seetõttu, et reeglina ei jää Euroopa Liidust pärit inimesed kuigi kauaks töötuks, leides endale õige pea mõne järgmise tööotsa.

Ning muidugi ei saa ka eitada, et kunagi Euroopa vaeslasteks peetud Ida-Euroopa riikide majandus areneb kiiresti ja kuigi see pole ehk veel suurele kuningriigile järele jõudnud, on areng siiski märkimisväärne. Pärast Brexitit kukkus naelsterlingi väärtus ning me ei tea, mida toob koroonapandeemia endaga majanduslikult kaasa. Selle peale kehitab mitut slaavi kaupade poodi pidav poolatar õlgu: kui kõik hakkavad nagunii varsti penne lugema, siis võib ju seda samahästi ka kodumaal teha.

Samal teemal

02.11.2020
Brexit pöörab Inglismaa jalgpallituru pea peale
30.07.2019
VÕÕRAVAEN: Inglise lapsed kiusavad Ida-Euroopast pärit õpilasi