Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Triinu Laan 8. detsember 2020 13:49
Riigikogu võttis teisipäeval vastu pensione suurendava seaduse.

Riikliku pensionikindlustuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadusega suurendatakse riikliku esimese samba pensioni baasosa  tuleva aasta 1. aprillil  täiendavalt 16 euro võrra. Pensionitõus puudutab ligikaudu 320 000 inimest.

Suureneb ka pensionilisa laste kasvatamise eest ühelt aastahindelt 1,5 aastahindeni, mis lisab pensionile 3,55 eurot ühe lapse kohta ühele vanemale.

Rahvapensioni määr suureneb eelnõuga 30 euro võrra. Rahvapension on mõeldud inimestele, kellel ei ole täidetud vanaduspensioni saamiseks ettenähtud staažinõue ja kes on vahetult enne pensioni taotlemist elanud vähemalt viis aastat Eestis. See puudutab veidi enam kui 3000 inimest.

Seadusega määratakse ka ajavahemikud, mille jooksul arvestatud kindlustusosakute summast lähtutakse kindlustusosa ja ühendosa suuruse arvutamisel. Võrdsustatakse selliste vanaduspensionäride vanaduspensioni arvutamise aluseid, kellel puuduvad välismaal töötamise tõttu Eestis isikustatud sotsiaalmaksu andmed. Eestis tööle asudes tuleks vanaduspension ümber arvutada ja see võib väheneda. Edaspidi jätkatakse vanaduspensioni maksmist sellisel juhul endises suuruses.

Samuti saab sotsiaalkindlustusamet seaduse järgi täiendada pensionikalkulaatorit teise pensionisamba andmetega, millele tal senise õiguse kohaselt ligipääsu ei ole olnud. Edaspidi saab isik enda kohta pensionikontole kantud ja sellega seotud andmete kohta rohkem infot.

Seaduse poolt hääletas 88 saadikut, vastu oli üks riigikogu liige.

Samal teemal

Kommentaarid  (50)

olen kõbus penskar, ainult ootan põlve opi, mis ei taha tulla 1. jaanuar 2021 12:45
TO.valja, miks sul 380 on pension, kas oled invaliitsus et nii vähe, minul on 43 aastat ja saan üle 500 euro, pole midagi saan hakkama, kui vaja aitan lapsi ka, eelmine aasta anti 7 eurot ja võeti kohe tagasi, aitäh sellegi eest
XXL 9. detsember 2020 12:51
Seadusetegijail oleks vaja välja mõtelda, kuidas aidata neid pensionäre, kes on teistest väga palju halvemas olukorras. Alla keskmist pensioni saavad üürikorteris üksinda elavad inimesed - lesed jt. Kogu elu ausalt tööd rüganud inimesed. Ravimid maksavad palju. Tervis ei luba enam tööl käia. Tahaks ju samuti nagu teised süüa osta. Ja vahel tuleb ärapeetud saapad või jopp uue vastu välja vahetada. Aga selleks ei jätku raha. Ja öösel närib mure hinge, et kas pärast maksude maksmist ikka jääb natuke poeraha alles.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS