Eesti uudised

Pensionär saab kevadel 16 eurot lisaraha (50)

Toimetas Triinu Laan, 8. detsember 2020 13:49
Foto: Tiina Kõrtsini
Riigikogu võttis teisipäeval vastu pensione suurendava seaduse.

Riikliku pensionikindlustuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seadusega suurendatakse riikliku esimese samba pensioni baasosa  tuleva aasta 1. aprillil  täiendavalt 16 euro võrra. Pensionitõus puudutab ligikaudu 320 000 inimest.

Samal teemal

Suureneb ka pensionilisa laste kasvatamise eest ühelt aastahindelt 1,5 aastahindeni, mis lisab pensionile 3,55 eurot ühe lapse kohta ühele vanemale.

Rahvapensioni määr suureneb eelnõuga 30 euro võrra. Rahvapension on mõeldud inimestele, kellel ei ole täidetud vanaduspensioni saamiseks ettenähtud staažinõue ja kes on vahetult enne pensioni taotlemist elanud vähemalt viis aastat Eestis. See puudutab veidi enam kui 3000 inimest.

Seadusega määratakse ka ajavahemikud, mille jooksul arvestatud kindlustusosakute summast lähtutakse kindlustusosa ja ühendosa suuruse arvutamisel. Võrdsustatakse selliste vanaduspensionäride vanaduspensioni arvutamise aluseid, kellel puuduvad välismaal töötamise tõttu Eestis isikustatud sotsiaalmaksu andmed. Eestis tööle asudes tuleks vanaduspension ümber arvutada ja see võib väheneda. Edaspidi jätkatakse vanaduspensioni maksmist sellisel juhul endises suuruses.

Samuti saab sotsiaalkindlustusamet seaduse järgi täiendada pensionikalkulaatorit teise pensionisamba andmetega, millele tal senise õiguse kohaselt ligipääsu ei ole olnud. Edaspidi saab isik enda kohta pensionikontole kantud ja sellega seotud andmete kohta rohkem infot.

Seaduse poolt hääletas 88 saadikut, vastu oli üks riigikogu liige.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee