Maailm

USA kaitseministriks saab ilmselt erukindral Lloyd Austin 

Toimetas Aare Kartau, 8. detsember 2020 11:42
Joe Bideni ja Lloyd Austini (paremal) vahel tekkisid tööalased suhted Obama administratsiooni ajal.Foto: EPA/Scanpix
Tulevane Ameerika Ühendriikide president Joe Biden on kahe teadaolevalt teemaga kursis oleva allika kohaselt valinud oma administratsiooni kaitseministriks erukindral Lloyd Austini, kes juhtis Barack Obama ametiajal USA keskväejuhatust.

67aastane Lloyd Austin oleks paljude ekspertide arvates mõnevõrra üllatuslik valik, sest seni peeti selle ametikoha juhtivaks pretendendiks kaitseministeeriumi endist kõrgemat ametnikku Michele Flournoy'd, vahendavad BBC ja Reuters. Austin oleks ühtlasi ka esimene mustanahaline USA kaitseminister, mis aitaks kaasa Joe Bideni lubadusele, et tema administratsioon saab olema eelnevast mitmekesisem.

Samal teemal

Bidenil ja Austinil tekkisid Barack Obama ametiajal tööalased suhted ja ühe asjaga kursis oleva allika sõnul on pensionil olev kindral nõustanud tulevase riigipea üleminekumeeskonda rahvusvahelise julgeoleku küsimustes. Austin pole teatavasti inimene, kes naudiks meedia ja avalikkuse tähelepanu. Sellele vaatamata on ta tuntud kui leidlik sõjastrateeg, kellel on laiaulatuslikud teadmised USA relvajõududest. Aastatel 2013-2016 vastutas ta sõjategevuse eest Lähis-Idas ning Kesk- ja Lõuna-Aasias. Austin oli ka Iraagis ja Süürias Islamiriigi vastase tegevuse üks põhiarhitekt.

Austini suunas on loobitud ka kriitikanooli, sest ta on seotud relvatööstuse suurettevõttega Raytheon. Teadaolevalt pole ka paljud Kongressi saadikud vaimustatud mõttest, et Pentagon läheb taas militaartaustaga isiku kontrolli alla. 

2016. aastal erru läinud Austin vajab Kongressilt ametisse astumiseks eriluba, sest tema teenistusaja lõppemisest pole veel möödunud nõutud seitset aastat. Ta oleks nelja aasta jooksul juba teine Pentagoni juht, kes sellist luba vajab – sama tehti Donald Trumpi esimese kaitseministri James Mattise puhul. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee