Poliitika

Hiigeltoetus abordivastastele ja muud katuserahad said rahanduskomisjoni heakskiidu (3)

Toimetas Triinu Laan, 7. detsember 2020 14:34
Foto: Merilin Ulm
Riigikogu rahanduskomisjon langetas esmaspäeval otsuse kohalikeks investeeringuteks ja tegevustoetusteks ehk nn katuserahadeks mõeldud 6,7 miljoni eraldamise kohta.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk selgitas, et komisjon täpsustas eelarves kavandatud eraldisi ja taotluste põhjendusi, samuti kohalikeks investeeringuteks ja tegevustoetusteks raha eraldamise asjaolusid.

Samal teemal

Rahanduskomisjoni aseesimehe Maris Lauri hinnangul ei peaks katuserahasid üldse olema. „Nõndanimetatud katuserahadega on suur hulk eetilisi, moraalseid aga ka praktilisi küsimusi. Kõik on taandatav jaotamise põhimõtetele, kus saajaks ei ole need, kel vajadus ja häda, vaid need, kel paremad tutvused. Lisaks rahajagamised, kus saajad ei tahagi või pole neil põhjust saada. Praeguses kriisis peaks igasugune riigi raha jagamine olema väga hoolikalt kaalutud ning vahendid peaksid minema tõesti sinna, kus koroonast tingitud probleemid vajavad kiiret lahendust ja seega ka rahalist tuge,“ ütles Lauri.

Riigieelarve eelnõu muudatusettepanekute praegusel kujul suurde saali hääletusele saatmise poolt hääletas kuus koalitsioonisaadikut ja  vastu hääletas viis opositsioonisaadikut.

Katuseraha nime all tuntakse neid summasid, mida riigikogu fraktsioonid saavad riigieelarvesse lisada oma suva järgi. Need rahad ei käi läbi ametnike filtrist, siin ei ole otsitud poliitilist konsensust erakondade vahel. Igal fraktsioonil lihtsalt on kindel summa, mida saab jagada täpselt nii, nagu heaks arvatakse. Mõte on selles, et vähendada motivatsiooni riigieelarve vastuvõtmist takistada.

Tänavu jagasid Keskerakond, EKRE ja Isamaaühtse nimekirjana katuseraha kokku 6,4 miljonit eurot, Sotsiaaldemokraatlik Erakond jagas 300 000 eurot. 

Suurima toetuse saab  tänavu asutatud ja suvel abordivastase meeleavalduse korraldanud MTÜ Elu Marss, kokku 171 000 eurot.

Samal teemal

07.11.2020
Ämmaemandad, naistearstid ja õed taunivad katuseraha jagamist abordivastastele
07.11.2020
Elu Marss plaanib katuseraha eest teavituskampaaniat
02.11.2020
Abordivastased said juurde 30 000 eurot katuseraha
01.11.2020
KAART JA TABELID | KATUSERAHA JAGAMINE: mõni väikevald ei saa sentigi, erakonnaliikmete endi tegemistele pudenes aga mitu miljonit