Krimi

Surnud inimeste ID-kaartide kasutamine on uurimisel (7)

Siim Randla, 7. detsember 2020 06:36
Foto: Tiina Kõrtsini
Riigi infosüsteemide amet on esitanud politsei- ja piirivalveametile järelevalvemenetluse käigus ettepanekud, et tulevikus vältida olukorda, kus andmevahetushäire käigus sai osa ID-kaartidega e-teenuseid kasutada ka pärast kaardiomaniku surma ja kaardi kehtetuks tunnistamist.

Läinud aasta juunis avastas PPA 15 000 vigast ID-kaarti. Viie aasta jooksul on e-teenustes kasutatud 353 kehtetuks tunnistatud kaarti, neist 285 puhul oli tegu surnud inimese dokumendiga.

PPA arendusosakonna ekspert Kaija Kirch on ERRile öelnud, et surnud inimese dokumentide kasutamise puhul on lähedased peamiselt tasunud surnud inimese arveid ja matusekulusid ning lõpetanud lahkunu nimel olnud teenuslepinguid. RIA viib PPA suhtes läbi järelevalvemenetlust ja see kestab siiani.

„RIA esitas PPA-le ettepanekud tegevustest, mida tuleks teha, et infosüsteemide turvameetmete süsteemi nõuete täitmine oleks paremini korraldatud. Menetluse saab lõpetada pärast seda, kui ettepanekud on ellu viidud,“ ütles RIA pressiesindaja Seiko Kuik.