Foto: Robin Roots
Elis Kusma, arvamustoimetaja 4. detsember 2020 18:51
Abordivastaste liikumisele MTÜ Elu Marss katuserahast suurima üksiksumma eraldamine – 141 000 eurot – on märgiline ka selle poolest, et võimuliit esitas ettepanekud toetuste maksmiseks seekord ühiselt. Vaevalt jõudsid peaminister Jüri Ratas ja võitluskaaslane Tanel Kiik end abordivastaste eesmärkidest distantseerida, kui selgus, et Elu Marsile on 30 000 euro jagu lisa tulemas, sest unustuste hõlma vajunud julmurist sõjapealik saab piisavalt tähelepanu ka ilma talle ausamba tarvis sentigi kulutamata. Teod räägivad teatavasti aga rohkem kui sõnad.

Riigikogu on pooleks

Nelja isamaalase asumine abielureferendumi toimumise vastaste poolele paneb võimuliidu olukorda, kus koalitsioonilepingu punkti täitmine ripub juuksekarva otsas, sest samasugust ühtsust nagu EKRE ei ilmuta selles küsimuses ka Keskerakonna fraktsioon. Seal istub mitu kooseluseaduse eelnõu autorit ja toetajat ning neile on tulemas lisa, kui Imre Sooäär otsustab korruptsioonikuritegudes süüdi jäänud Kalev Kallost vabaks jäänud asendusliikme koha vastu võtta.

Pidu piirangute kiuste

Ajal, kui kodanikel paluti toidupoeski käia maksimaalselt kahekaupa, millele lisandus peagi hädaolukorra staapide juhtide hurjutus, et ohus on isegi plaanilise ravi jätkumine senises mahus, otsustas paarisajapealine seltskond Saaremaa spaas hoopis peo püsti panna. On õnn, kui keegi ei nakatunud, ent üksnes sellele loota ei saa, mistõttu on valitsus läinud piirangute karmistamise teed. Süütunne ei näi närivat isegi peol viibinud riigikogu liiget, kes erinevalt (seadusliku) maskivastase protesti korraldajast saab rahulikult erakonnaski jätkata.

Kirikutele kopsakas hüvitis

Võimuliidu esindaja tõdemusega, et katuserahaga toetati eelkõige kriisis enim kannatanud sektoreid – näiteks usuühingutele eraldati pea miljon eurot –, on raske nõustuda nii turismi-  kui ka meelelahutussektori töötajatel. Uued piirangud tähendavad nende jaoks veelgi suuremat käibe langust ja õhus on hirm täieliku laostumise ees, ent ministrid näivad hoopis enam muretsevat, kas ja kuidas saavad toimuma jõulujumalateenistused.

Prokuratuur poliitikuid ei salli

Endise riigi peaprokuröri Lavly Perlingu asumine Isamaa Parempoolsete toetajaliikmeks on selgelt ebamugavasse olukorda pannud prokuratuuri, mille hingekirjas kogub Perling peatatud teenistussuhte kaudu eripensioniks vajalikku staaži. Juriidiliselt võib ju kõik olla korrektne – ent eetiliselt mitte, jõudis järeldusele ka asutuse eetikanõukogu. Kas näpuviibutusest aga piisab?