Namiibia Adolf Hitler kinnitas, et tal pole Saksa diktaatoriga ühist midagi peale nime.Foto: Kollaaž/Wikimedia Commons
Toimetas Aare Kartau 4. detsember 2020 09:47
Möödunud nädalal saavutas Namiibias suure valimisvõidu poliitik nimega Adolf Hitler Uunona. Kurikuulsa nimega mees rõhutas, et tal pole natside ideoloogiaga siiski midagi pistmist ning kinnitas, et ei soovi maailma vallutada.

Adolf Hitler Uunona tunnistas, et talle pandi nimi natside juhi järgi, ent tema hinnangul ei saanud isa ilmselt aru, mille eest Adolf Hitler seisis. „Lapsena võtsin seda kui tavalist nime,“ sõnas poliitik, kes korjas oma valimisringkonnas ülekaaluka 85% häältesaagi. Namiibia Hitler mainis, et alles suureks saades mõistis ta, et „see mees tahtis kogu maailma allutada“. „Mul pole ühegi sellise asjaga pistmist,“ kinnitas kurikuulsa diktaatori nimekaim. Poliitiku sõnul kutsub abikaasa teda Adolfiks ja tal pole mingit kavatsust nime muuta.

Adolf Hitler Uunona kandideeris valitseva vasaktsentristliku Swapo partei nimekirjas, teatab BBC. 1990. aastast saati [alates Namiibia iseseisvumisest] valitsev erakond on riigis juhtiv jõud, mis on võidelnud koloniaalvõimu ja valge vähemuse valitsemise vastu. Siiski on partei toetus viimastel aastatel skandaalide tõttu langenud ja ka viimastel valimistel ei õnnestunud soovitud tulemust saavutada. Uunonal õnnestus siiski saada Ompundja valimisringkonna kantsleriks. Sellega tema poliitilised ambitsioonid ka piirduvad.

Adolf, nagu mitmed teisedki saksapärased nimed, pole haruldane riigis, mis oli aastatel 1884-1915 Saksamaa koloonia – täpsemalt osa Edela-Aafrikaks nimetatud Saksa territooriumist. 20. sajandi alguses tappis Saksa impeerium Namiibias toimunud ülestõusude ajal tuhandeid inimesi. Mõned ajaloolased on nimetanud seda „unustatud genotsiidiks“. Tänavu pakkus Saksamaa Namiibiale 10 miljoni euro suurust reparatsioonitasu, ent Aafrika riik keeldus sellest ja teatas, et alustab läbirääkimisi pakkumise muutmiseks.